Następstwa COVID-19 - wspólny projekt szpitali z Suwałk i Olity

Odpowiedź na implikacje COVID-19 ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia

 

Modernizacja Oddziału Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Endokrynologii oraz specjalistyczne szkolenia personelu medycznego to efekty projektu realizowanego przez suwalski szpital wspólnie z partnerami z Litwy. 

 

Konferencja zamykająca projekt pod nazwą „Odpowiedź na implikacje COVID-19 ze szczególnym uwzględnieniem układu krążenia”, odbyła się w środę (05.10) w Hotelu „LOFT” w Suwałkach. Projekt realizował Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach we współpracy ze Szpitalem Okręgowym w Olicie (Alytus).

 

Jak powiedział Valdemar Baranovskij, starszy inspektor ds. projektów unijnych, w ciągu dwóch lat realizacji projektu suwalski szpital zmodernizował Oddział Chorób Wewnętrznych, Kardiologii i Endokrynologii i doposażył go w sprzęt medyczny: system do nieinwazyjnej inhalacji płuc, nebulizator, zestawy pomp infuzyjnych zamontowane w stacjach dokujących, czy łóżka do intensywnej terapii. Oprócz tego zorganizowane zostały także specjalistyczne szkolenia personelu medycznego w zakresie chorób układu krążenia. Personel suwalskiego szpitala uczestniczył również w szkoleniach zorganizowanych przez partnera z Litwy.

- Głównym zagadnieniem były powikłania pocovidowe dla układu krążenia. Najczęściej dochodzi do zakrzepów naczyń krwionośnych, zarówno poważnych, jak i takich drobnych, niezauważalnych. Statystycznie 10% osób, które przeszły COVID-19 nawet w formie lekkiej, ma później powikłania kardiologiczne naczyniowe - mówił Valdemar Baranovskij. 

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej w ramach Program Współpracy Interreg V-A Litwa – Polska na lata 2014 – 2020. Był to już dziesiąty i ostatni w tej perspektywie projekt. Łącznie dzięki tym zadaniom szpital w Suwałkach pozyskał blisko 4 miliony euro. 

 

Dodaj komentarz