Dotacja z budżetu województwa na ośrodek terapeutyczny w Smolnikach

przystosowanie ośrodka terapeutycznego w Smolnikach w Gminie Rutka-Tartak. 

1,3 mln zł dofinansowania z budżetu województwa przekazane zostanie na przystosowanie ośrodka terapeutycznego w Smolnikach w Gminie Rutka-Tartak. 

 

Do placówki trafią pacjenci z najlżejszymi zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi oraz zespołem stresu pourazowego. W 2021 r. zarząd województwa przydzielił na tę inwestycję 7,4 mln zł z funduszy unijnych, a na czwartkowym (12.05) posiedzeniu przyznał na ten cel wkład własny w wysokości 1,3 mln zł. Ośrodek podlegać będzie pod szpital psychiatryczny w Suwałkach. Zostanie zlokalizowany w budynku po szkole, w oddalonych o ok. 20 km, od Suwałk Smolnikach.

 

Po remoncie do dyspozycji pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi będzie 25 łóżek. Planowane jest też przeniesienie tam z Suwałk pododdziału leczenia zaburzeń nerwicowych, oddziału dziennego zaburzeń nerwicowych oraz przeniesienie i rozszerzenie zespołu opieki środowiskowej – działającego jako Centrum Zdrowia Psychicznego. Na te działania szpital posiada już podpisane umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ośrodek będzie miał profil terapeutyczno-leczniczy dla pacjentów z zaburzeniami emocjonalnymi. W szczególności będą to nerwice lękowe, depresje, zaburzenia osobowości czy zespoły stresu pourazowego (PTSD). Planowana rekonwalescencja ma być połączona z terapią w bezpośrednim kontakcie ze środowiskiem naturalnym. Placówka ma być gotowa do końca czerwca 2023 r.

Zarząd województwa w pełni rozumie problemy, na jakie napotykają pacjenci z zaburzeniami psychicznymi czy emocjonalnymi. Brakuje takich placówek, brakuje specjalistów. Nasz zarząd stara się ze wszystkich sił wypełnić tę lukę – mówiła Wiesława Burnos, członek zarządu.

Dodaj komentarz