Szachowa Gra Miejska w Suwałkach

Gra miejska pod nazwą "Misja: Suwałki" w której królował motyw szachów. 

 

Uczniowie suwalskich szkół podstawowych rywalizowali we wtorek (09.05) w grze miejskiej pod nazwą "Misja: Suwałki" w której królował motyw szachów. 

 

Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach we współpracy z Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej w Białymstoku i Muzeum Okręgowym w Suwałkach zorganizowali dla uczniów szkół podstawowych z terenu miasta Suwałk Szachową Grę Miejską pod nazwą "Misja: Suwałki". Do udziału przystąpiły wszystkie suwalskie szkoły podstawowe. Wystawiły one trzyosobowe reprezentacje złożone z uczniów i uczennic klas ósmych, którym towarzyszył nauczyciel. Uczniowie mieli za zadanie ukończyć jedną z dwóch przygotowanych tras szachowych: króla bądź królowej. Na każdej z nich znajdowały się różne zagadki do rozwiązania, wymagające od uczestników użycia posiadanej wiedzy, ale również pozwalające na nabycie nowych informacji o Suwałkach, suwalskich szachistach i historycznych postaciach, gdyż do zabawy dołączone zostały postacie Mikołaja Kopernika i Aleksandry Piłsudskiej, których to rok obecnie obchodzimy. Start i meta gry miały miejsce w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. 

- Można powiedzieć, że jest to nauka poprzez zabawę. Nauka na żywym organizmie. To nie tylko czytanie książki i zdobywanie wiedzy, ale to również nabywanie umiejętności współpracy w grupie, komunikowania się, łączenia zdolności zespołu potrzebnych do rozwiązania zagadki i pójścia dalej. Do tego dochodzi element rywalizacji, gdyż na koniec czeka jakaś nagroda. Jeżeli w psychice człowieka są pobudzane emocje, uczy się on szybciej, lepiej i skuteczniej - mówiła Lidia Kłoczko, dyrektor Centrum Edukacji Nauczycieli w Suwałkach.   

Jak dodała dyrektor, gra ma na celu również bliższe poznanie rodzinnego miasta. Spojrzenie na nie inaczej, niż w sytuacjach gdy idziemy drogą do szkoły, czy po zakupy. Oderwanie od smartphona na rzecz żywego spoglądania na obiekty, Jest to również atrakcyjna forma popularyzacji gry w szachy, która została dyrektywą Parlamentu Europejskiego wprowadzona w edukację. 

- Gra w szachy pozwala myśleć kilka kroków do przodu, planować, projektować. Szachista musi planować swoje kolejne ruchu, ale też musi też szacować i przewidywać ruchu przeciwnika - powiedziała Lidia Kłoczko. 

Drużyna, która ukończyła grę najszybciej i zajęła pierwsze miejsce to uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego. Drugie miejsce przypadło Szkole Podstawowej nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. gen. bryg. pil. Witolda Urbanowicza, a trzecie Szkole Podstawowej nr 10 z Oddziałami Integracyjnymi im. Olimpijczyków Polskich. 

 

Dodaj komentarz