Przyszłość basenu w SP 10 zależy od radnych

przyszłość basenu w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach

W piątek (28.05) w Szkole Podstawowej nr 10 w Suwałkach odbyło się spotkanie konsultacyjne poświęcone przyszłości basenu funkcjonującego w tej placówce.

 

Spotkanie zostało zorganizowane z uwagi na to, że basen został wyłączony z użytkowania w związku ze złym stanem technicznym i koniecznością jego pilnego remontu. O tym jaki los czeka obiekt zadecyduje Rada Miejska w Suwałkach. - Organizujemy te spotkanie po to by zarówno Radni Rady Miejskiej jak i społeczność szkolna oraz zainteresowani mieszkańcy Suwałk mogli poznać sytuację tego obiektu oraz wypracować sobie własne zdanie na temat tego w jakiej formule ma on funkcjonować w przyszłości – powiedział na wstępie Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Spotkanie poprzedziło, krótkie oprowadzenie po terenie basenu. O jego stanie technicznym mówił Artur Radzewicz, Naczelnik Wydziału Inwestycji. Budynek oraz sam basen powstał w latach 80 ubiegłego wieku. Wykonana przez Urząd Miejski w Suwałkach ekspertyza oraz odwierty wykazały, że obiekt już na etapie budowy został wykonany z wieloma błędami. Nie są zachowane jednakowe wymiary, konstrukcje wykonano z błędami związanymi z nieodpowiednimi materiałami co skutkuje z wieloma wyciekami. Cały obiekt obecnie nie może być użytkowany z uwagi na liczne awarie techniki basenowej, która nie nadaje się już do odzyskania i ponownego użytkowania.
 

By tę sytuację naprawić konieczne jest rozebranie całej konstrukcji basenu i wybudowanie nowej niecki wraz z dostawą i montażem technologii basenowej. - Cały zakres, który określa przygotowana przez nas ekspertyza został wyceniony na 7,2 mln zł. Natomiast przy obecnych cenach materiałów budowlanych sądzimy, że kwota może sięgać nawet 9 mln zł. Oszacowaliśmy również ile będzie nas kosztowało roczne utrzymanie tego basenu po remoncie. Będzie to kwota sięgająca 1 mln zł. Wybudowanie w tym miejscy sali gimnastycznej to kwota rzędu 3,7 mln zł – mówił Artur Radzewicz, Naczelnik Wydziału Inwestycji.  
 

Osoby biorące udział w spotkaniu pytały o możliwość pozyskania środków zewnętrznych na remont basenu czy przyszłość klas sportowych w szkole. Większość uczestników debaty opowiedziało się za tym by jednak pozostawić basen w szkole i dążyć do jego remontu. - Z tej dyskusji płynie jeden wniosek. Chcą Państwo by basen pozostał. Musimy znaleźć źródło sfinansowania tej inwestycji oraz odpowiedzieć sobie na pytanie jak on będzie funkcjonował po remoncie. Tak by służył wszystkim mieszkańcom Suwałk, a nie tylko społeczności szkolnej, której bez wątpienia jest potrzebny – podsumował prezydent, który podkreślił, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Rada Miejska w Suwałkach.

 

Foto: UM Suwałki

Dodaj komentarz