Inauguracja roku w Państwowej Uczelni Zawodowej

600 studentów rozpoczęło naukę w Państwowej Uczelni Zawodowej

Niemal 600 studentów rozpoczęło naukę w roku akademickim 2021/22 w Państwowej Uczelni Zawodowej. 

 

We wtorek (05.10) w auli im. prof. Bronisława Geremka Państwowej Uczelni Zawodowej odbyła się uroczysta inauguracja nowego roku akademickiego z udziałem parlamentarzystów, władz miasta i uczelni oraz samych studentów, którzy ponownie wykazali duże zainteresowanie nauką w Suwałkach. Był wykład inauguracyjny prof. dr. hab. Adama Czesława Dobrońskiego, film związany z 15-leciem uczelni, prezentacja nowego logo, wręczenie statuetek Ulubionego Belfra 2021 oraz część artystyczna i uroczyste wręczenie dyplomów. Tegoroczna inauguracja była wyjątkowa, gdyż po raz pierwszy odbyła się po zmianie nazwy. 

- Skończyliśmy 15 lat jako Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa. Po spełnieniu wszystkich wymogów formalnych ministerstwo umożliwiło nam zmianę nazwy na Państwową Uczelnię Zawodową. Chcemy jeszcze mocniej podkreślić, że jest to uczelnia jedyna w regionie i państwowa i zawodowa. Zaczynamy nowy rozdział, ale pamiętamy o starych tradycjach i będziemy je pielęgnować - zapewniała Marta Wiszniewska, rektor Państwowej Uczelni Zawodowej.  

Jak przekazała rektor, zainteresowanie studiami było ogromne o czym świadczy fakt, że uruchomione zostały wszystkie kierunki. Najbardziej oblegane okazało się pielęgniarstwo. Na 16 kierunkach w systemie I i II –stopniowym na 3 Wydziałach takich jak budownictwo, pedagogika czy ratownictwo medyczne, studiuje blisko dwa tysiące osób.

- Uczelnia ma już swoją ugruntowaną pozycję nie tylko w mieście, ale też w regionie. Ministerstwo prowadzi tak zwane Elektroniczne Losy Absolwentów, gdzie widać, że studenci naszej uczelni klasyfikują się wysoko w rankingach zarówno w kategorii czasu znajdowania pracy jak i zarobków. Najbardziej obleganym kierunkiem podczas ostatniego naboru okazało się pielęgniarstwo, gdzie dwukrotnie musieliśmy zwiększać limity przyjmowania aby sprostać chęci studiowania zainteresowanych osób. Inne kierunki też cieszyły się sporym zainteresowaniem. Rozpoczynamy więc nowy rok akademicki w pełnej obsadzie i z nową nazwą. 

Obecny podczas uroczystości Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk w swoim przemówieniu mówił o wyzwaniach jakie wciąż jeszcze stoją przed uczelnią.

- W nasze życie coraz śmielej wkracza problem braku rąk do pracy oraz starzejącego się społeczeństwa oraz postępująca robotyzacja i automatyzacja działalności produkcyjno-usługowej. To będzie główne wyzwanie w procesie kształcenia oraz przygotowania nowych kadr, które zasilą nasze lokalne firmy. Życzę by uczelnia dalej zapisywała swoje karty historii oferując młodym ludziom dobre wykształcenie, a przyszłym pracodawcom dobrze przygotowaną kadrę.

 

2 Komentarzy

samotna myszka

05/10/2021

Komputery z Bursy Szkolnej  na pewno dadzą szansę nowym studentom na błyskotliwy rozwój intelektualny na PUZ-ie.

Dodaj komentarz