XX Piknik Kawaleryjski i odsłonięcie pomnika gen. Józefa Dwernickiego

Jubileuszowy XX Piknik Kawaleryjski w Suwałkach

Pokazy sprawności kawaleryjskiej, przemarsz ulicami miasta i odsłonięcie pomnika gen. Józefa Dwernickiego - w Suwałkach trwa Piknik Kawaleryjski.

 

Jubileuszowy XX Piknik Kawaleryjski rozpoczął się w sobotnie (21.08) południe nad Zalewem Arkadia w Suwałkach. Organizatorami wydarzenia są Augustowsko-Suwalskie Towarzystwo Naukowe i Muzeum Okręgowe w Suwałkach. Zanim rozpoczęły się zmagania konkursowe, oficjalnego otwarcia imprezy dokonali Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Czesław Renkiecz, prezydent Suwałk.

 

- Cieszę się, że przyjechaliście do naszego miasta by wziąć udział w tych zawodach i podtrzymywać tradycje polskiego żołnierza, szczególnie z okresu międzywojennego. Suwałki wojskiem zawsze stały. Pięknie, że kultywujemy tą tradycję, że Muzeum Okręgowego każdego roku organizuje takie wydarzenie. Dzisiaj wojsko ma inne uzbrojenie, ale to dobrze, że wracamy do tradycji, wracamy do historii i cieszę się niezmiernie, że mieszkańcy naszego miasta, a może i goście i turyści mają nie lada gratkę podziwiania państwa w zakresie jazdy i posługiwania się bronią na koniu - skierował słowa do przybyłych uczestników zawodów prezydent.

 

Po wprowadzeniu zebrani mieszkańcy i goście mogli podziwiać zawody i pokazy sprawności kawaleryjskiej, w tym m.in. próbę dzielności konia. Później grupy rekonstrukcyjne i formacje przeszły ulicami miasta na teren byłych koszar 2 Pułku Ułanów Grochowskich przy ul. Pułaskiego, gdzie oficjalnie odsłonięto pomnik gen. Józefa Dwernickiego. Odsłonięcia pomnika dokonano po raz drugi w historii. Pierwszy raz miał miejsce w roku 1932, a odsłonił go wtedy ówczesny Prezydent Rzeczypospolitej Ignacy Mościcki.

 

Losy pomnika po wrześniu 1939 roku nie są znane. Jak zapisał w swojej relacji dowódca pułku, opuszczając koszary w nocy 4 września „D-ca Pułku odsalutował pomnik Szefa Pułku gen. J. Dwernickiego. O godz. 23.10 oddział wymaszerował z koszar”. Prawdopodobnie pomnik został zniszczony po zajęciu Suwałk przez Niemców. Na fotografiach koszar z połowy 1941 roku widoczny jest jedynie pozbawiony pomnika cokół, a wieńczące bramę orły mają utrącone głowy. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców Suwałk, którzy przygotowali wnioski do Suwalskiego Budżetu Obywatelskiego i skutecznie pozyskali głosy mieszkańców, brama wjazdowa do byłych koszar odzyskała swój blask. Już wcześniej ustawione zostały orły, a teraz dołączył pomnik gen. Dwernickiego.

 

-Twórcą tego pierwszego pomnika był artysta rzeźbiarz Jakub Juszczyk, żołnierz Legionów Polskich i uczestnik wojny polsko-bolszewickiej. Niestety pomnik został zniszczony przez Niemców w trakcie II Wojny Światowej. Od kilku lat dzięki społecznej inicjatywie, której przewodzi Stanisław Łobacz, pułkownik rezerwy Wojska Polskiego, są rekonstruowane i odzyskują blask kolejne elementy otoczenia pomnika dawnej bramy koszar. W tym roku przybył ten największy i najważniejszy - pomnik generała Józefa Dwernickiego. Autorami rekonstrukcji są nasi przyjaciele z Mińska Vladimir Pipin i Konstantin Kostiuczenko, którzy z powodów, które niestety dobrze znamy, nie mogą dziś być z nami. Są tu jednak z nami duchem, a my z nimi, bo to dla nich bardzo ważne - mówił podczas uroczystości Jerzy Brzozowski.

 

Nie mniej atrakcji czekać będzie w niedzielę (22.08) na placu konkursowym między ulicami Świerkową i Nowomiejską. Będzie konkurs władania szablą i lancą, pokaz sprawności i sprzętu czy pokaz historyczny.

 

\988

Dodaj komentarz