Wykaz miejsc do zakwaterowania ponad tysiąca cudzoziemców w Suwałkach

Informacja po kontroli poselskiej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim

 

- Prezydent Suwałk podał wykaz miejsc do zakwaterowania ponad tysiąca cudzoziemców w mieście w razie kryzysu migracyjnego - przekazał wyniki swojej interwencji poselskiej Adam Andruszkiewicz z Prawa i Sprawiedliwości. Z kolei starosta suwalski odpowiedział, że w powiecie takich miejsc nie ma. 

 

Informację po kontroli poselskiej w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim przedstawił w poniedziałek (08.07) podczas konferencji prasowej w Suwałkach poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Andruszkiewicz. Chodzi o wspominane już kilkukrotnie pismo, które Podlaski Urząd Wojewódzki wystosował do lokalnych samorządów, w tym m.in. do prezydenta Suwałk i starosty suwalskiego. W piśmie znajduje się prośba, aby wskazać miejsca i obiekty możliwe do wykorzystania przy masowych napływie uchodźców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - innych niż objętych pomocą na podstawie ustawy z 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju. Zdaniem Adama Andruszkiewicza z tego pisma jasno wynika, że obecny rząd szykuje się na przyjęcie nielegalnych migrantów w ramach paktu migracyjnego. 

 

Poseł podczas kolejnej konferencji w tej sprawie przekazał, że w wyniku interwencji poselskiej uzyskał odpowiedzi  samorządowców, którzy odpowiadali na prośbę Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Wynika z niej, że prezydent Suwałk przekazał wykaz miejsc do zakwaterowania ponad tysiąca cudzoziemców w mieście w razie kryzysu migracyjnego. Z kolei inni samorządowcy, jak np. starosta suwalski, czy prezydent Łomży przesłali w odpowiedzi, że takich miejsc nie mają. 

- Oni uznali, że względy bezpieczeństwa są najważniejsze. Natomiast w Suwałkach, biorąc pod uwagę liczbę możliwych miejsc do zakwaterowania i liczbę mieszkańców miasta, jest to największa liczba potencjalnych cudzoziemców, migrantów do przyjęcia w całym województwie podlaskim. Jest to naszym zdaniem sytuacja bardzo niebezpieczna, ponieważ zachodzi obawa, że są to szykowane miejsca do przyjmowania nielegalnych imigrantów w ramach paktu migracyjnego. Widzimy co się dzieje na granicy z Niemcami, gdzie Niemcy podrzucają nam dzisiaj nielegalnych migrantów. Wiemy doskonale, że dzisiaj na naszej wschodniej granicy migranci również nielegalnie przekraczają granicę. Podlaski Urząd Wojewódzki pytając o to, gdzie mogą masowo przyjmować migrantów, buduje bazę danych gdzie tych migrantów potencjalnie lokować. I tutaj ekipa prezydenta Renkiewicza wskazała szereg miejsc w których potencjalnie mogą oni być przyjmowani, lokowani. To niepokoi nas i mieszkańców w związku z czym zwrócimy się do prezydenta Renkiewicza z pytaniem, czy Prezydent Suwałk może zagwarantować  mieszkańcom, że nie będzie przyjmowania tutaj nielegalnych migrantów w ramach paktu migracyjnego. Czy będzie w stanie zablokować i nie zgodzić się w imieniu miasta i mieszkańców na to, że jeśli rząd Donalda Tuska i Szymona Hołowni będzie chciał relokować do województwa podlaskiego nielegalnych migrantów, to pan prezydent zgłosi weto i powie, że te miejsca które wskazał nie dotyczą tych nielegalnych migrantów. Ci rządzący dziś w Warszawie niech sobie ich przyjmują do własnych domów, do biur poselskich, ale my jako mieszkańcy województwa podlaskiego chcemy być strefą wolną od nielegalnej migracji, ludzi niezweryfikowanych i niebezpiecznych.  

Interpelację w sprawie zamiaru przyjęcia migrantów do Suwałk oraz wskazania Wojewodzie Podlaskiemu miejsc ich zakwaterowania i przebywania, składali też do prezydenta miasta radni Prawa i Sprawiedliwości Piotr Rydzewski i Grzegorz Izbicki. W odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk uspokajał, informując że informacje tego typu przekazywane są w ostatnich latach co pół roku (przed wybuchem wojny na Ukrainie co dwa lata) w ramach aktualizacji Wojewódzkiego Planu Zarządzania Kryzysowego oraz Miejskiego Planu Zarządzania Kryzysowego pod kątem procedur reagowania kryzysowego na wypadek wystąpienia zdarzenia kryzysowego — „masowe migracje". Natomiast miejsca zakwaterowania nie zostały w piśmie wskazane, gdyż  mają charakter niepubliczny i są elementem procedur reagowania kryzysowego zawartych w Miejskim Planie Zarządzania Kryzysowego. Poseł Adam Andruszkiewicz dodał z kolei, że choć takie zapytania faktycznie były wcześniej kierowane do samorządowców, to nie miały zapisów dotyczących innych obywateli niż uchodźców z Ukrainy. W historii Urzędu Wojewódzkiego był tylko dwa takie pisma, obecne oraz z roku 2014. 

 

Obecny na konferencji prasowej Grzegorz Izbicki odniósł się do nieujawniania przez prezydenta miejsc, gdzie mieliby zostać ulokowani migranci. Na liście są bowiem np. luksusowe 3-4 gwiazdkowe hotele, co zdaniem radnego jest skandaliczne. Z kolei Piotr Wasilewski, dyrektor biura poselskiego Adama Andruszkiewicza dopytywał, czy prezydent skonsultował swoją odpowiedź z właścicielami hoteli. Dodał też, że inaczej do sprawy podszedł starosta suwalski, który odpowiadając na pismo wojewody przekazał, że "w związku z tym, że gminy powiatu suwalskiego przyjęły uchodźców wojennych z Ukrainy to nie ma takich miejsc w przypadku masowego napływu cudzoziemców w powiecie suwalskim". Również prezydent Łomży odpisał, że w mieście nie ma ani jednego takiego miejsca. 

- Prosimy prezydenta Renkiewicz o wyjaśnienia, bo chyba nie bez powodu ukrywał to pismo, które wysłał do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego. Poseł Adam Andruszkiewicz do tego pisma dotarł i rzeczywiście jest ono bardzo niepokojące. Chcemy, żeby Suwałki i Suwalszczyzna nadal pozostawały regionem bardzo bezpiecznym, tak jak to ma miejsce teraz. A przez takie działania, że zamiast przyjmować turystów z całej Polski i innych krajów,  mamy tutaj przyjmować nielegalnych imigrantów, to może zmienić wizerunek Suwałk i Suwalszczyzny, a do tego nie możemy dopuścić - zakończył Piotr Wasilewski. 

41 Komentarzy

A bezdomni nie mają gdzie mieszkać ,ludzie kredyty muszą brać albo po stancjach a tu ponad tysiąc miejsc dla nierobów żeby tylko utrzymywać ciapatych niech do siebie i żonki bierze

Czy aby na pewno cwany? Uważam , że to człowiek używający rozumu, który dba o społeczność tutejszą, czego niestety nie można powiedzieć o prezydencie, przykre to i zarazem smutne...

Starosta zadbał o bezpieczeństwo mieszkańców, a prezydent Suwałk ma w d... mieszkańców, niech muśliny biją, gwałcą , a może i mordują, co tam jego obchodzi. Ważne jest być na świeczniku i mieć kasę, za te miejsca nieźle zarobił 

i na działkach rolnych i budowlanych naszego włodarza są takie miejsca

Migranci do Wilanowa i Jagodna!!!

I w ogóle do tych, którzy poszli na wybory, ale odmówili udzialu w referendum. Chyba są listy??? 

P4 Sp.z.o.o

16/07/2024

Dodane przez ONA w odpowiedzi na

przyjąć  powinni ci co dopuścili PO do władzy 

Blanka

19/07/2024

Dodane przez ONA w odpowiedzi na

Ty naprawdę jesteś tak głupia, czy tylko udajesz? Skończyłaś jakąkolwiek szkołę powyżej gimnazjum? O jakich listach piszesz? Jak zamierzasz udowodnić, kto jak głosował?

Poprawny politycznie , a może brak ci doznań erotycznych ? Są zabawki w sex szopach a  nas zostaw w spokoju ! My chcemy normalnego świata  ! Krzyczałeś ,,ROZDAWNICTWO" jak dali 500+ na Polskie dziecko  a teraz chcesz dawać 2100 euro na kogoś kto nigdy nie pracował ? Proponuję -DOŁĄCZ do  Szmydta ( nie jako szpieg a jako emigrant !

Lucyfer

09/07/2024

Pan Czesław wyrwał się przed szereg.Czego nie robi się aby pozostać dalej na tronie. Wcześniej rozlokował kontenery aby Jak najwięcej Suwalczan przyjęło eliksir miłości od pana Bila Gatesa , a według oficjalnego raportu Pfizera to tylko 1391 efektów ubocznych.Raport jest dostępny na stronie prisonplatet.pl w formie pdf. Można go sobie ściągnąć i poczytać. Teraz bardzo chętnie przyjmie pan Czesław emigrantów , będą to lekarze, inżynierowie , powstaną zapewne gabinety ginekologiczne na świeżym powietrzu, potem przydał by im się jakiś meczet ,albo miejsce do odprawiania modłów,na początku wystarczy jakieś pomieszczenie aby pomieścić wiernych ps może chala sportowa?  Ilu z nich będzie się deklarować jako sunnici a ilu jako wachabici to też zapewne nie wiadomo . Będzie tak jak w Szwecji 

Pan Prezydent może część wziąć pod swój dach, myślę, że bedzie zadowolony :) 
Współczuję hotelom... które będą musiały tych uchodźców przyjąć. 
Suwałki juz nie będą takie bezpieczne... 

dezinformacja?? masz klapki na oczach, a tych migrantów, w których relokację nie wierzysz, przyjmij pod swój dach, niech uszczęśliwią ciebie i twoich bliskich... nie bój się, nie wierzysz że przyjdą

ImbecylWĄSACZ

09/07/2024

Jakim prawem najjaśniej nam panujący "Włodarz" bez wiedzy i zgody Suwalczan za ich plecami organizuje tutaj obóz dla nielegalnych imigrantów (co za tym idzie przestępców)?

Naturalnie zgody by nie otrzymał , dlatego oficjalnie nikogo z nas nie informował.

Więc jeżeli logicznego wytłumaczenia na działanie wbrew suwalskim obywatelom nie ma, jedyne jakie pozostaje to wpływy i odpowiednie uposażenie za działanie na naszą szkodę.

Takim prawem, żeście go wybrali. Jak wybraliście, to znaczy, że się zgadzacie na wszystkie idiotyzmy.

Ale Akta sprawy zniknęły, postępowanie umorzono, dobrze że pan Bodnar znalazł je niedawno u pisowskiego  prokuratora Ziarkiewicza z Lublina jak i dziesiątki innych spraw, akta były składowane w tym w słynnym garażu, więc sprawa ruszy od nowa. No dobra, a Teraz zmówie koronkie różańca, po pijaku bzykne w hotelu laske  a na koniec zjem święty salceson.

Referendum już było, przecież nie chcieliście brać w nim udzialu.

Obok mnie wynajmowała mieszkanie para ze wschodu (pani z Ukrainy, jeden syn na wojnie, drugi za granicą). Oboje pracowali, płacili za mieszkanie niemałe pieniądze, ale w końcu wyjechali, bo dostali pracę na zachodzie. Bardzo mili ludzie.
Teraz w moim bloku wynajmują mieszkanie dwie Ukrainki z dziećmi. Obie pracują dzieci się uczą - normalni ludzie. Niektórzy z nich stracili domy, inni bliskich. Nikt nie żyje z zasiłków tylko z pracy
Patologią jest pan Wasilewski, który karierę robi dzięki partyjnym znajomościom i nominacjom z PiS. Nikt go nie wybrał, nikogo nie reprezentuje prócz siebie, nic nie zrobił, nie ma uczciwej pracy, żyje z naszych podatków, to znaczy jest pasożytem społecznym chociaż sam nazywa się nie wiedzieć dlaczego "społecznikiem". To on powinien wziąć się do pracy.
Co do pana Andruszkiewicza to jest znany z przekrętów na listach wyborczych, fałszowania podpisów poparcia, nepotyzmu przy załatwianiu posady dla żony i też żyje z pracy innych. To my utrzymujemy panów Andruszkiewicza, Wasilewskiego, Rydzewskiego więc niech nam nie mówią co mamy myśleć o uchodźcach.

Chyba nastąpiło niezrozumienie określeni uchodźcy. W piśmie kierowanym do samorządowców znajduje się prośba, aby wskazać miejsca i obiekty możliwe do wykorzystania przy masowych napływie uchodźców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - innych niż objętych pomocą na podstawie ustawy z 2022 roku o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terenie tego kraju.

Mam miejsce dla 2 dużych rodzin. Chętnie im pomogę. A dla miejscowych katolików polecam lekturę Pisma Świętego.

Pierniczyć to wy umiecie -POprawni  a dla wiarygodności POdaj adres . Acha i zaznacz że jak będziesz kończyć swój żywot to nie jak Kiszczak i Jaruzelski będziesz prosic księdza  a normalnie jak pies POd płotem !  No ale znają wasze chraktery -BRAK CI ODWAGI !

Kamilas

10/07/2024

Rząd tak obiecywał że nie będziemy przyjmować uchodźców po cichutku małymi kroczkami i tak kilka tysięcy cała Polska przyjmie a za rok dwa już będzie kilkaset tysięcy uchodźców a za 10 lat kilka milionów taką mamy politykę.

 

Druga sprawa Panie prezydencie ile ludzi Suwałk potrzebuje mieszkania trzeba im pomóc a nie uchodźcom ,dajecie mieszkania zagrzybiałe do remontu rodzina sześcioosobowa dajecie jeden pokój łazienka i mała kuchnia tu trzeba ludzi wspomóc.Skąd przyjechali i niech tam wracają.

Kilka lat i będzie to samo co w Anglii we Francji w Niemczech w Szwecji Holandii Belgii czyli uchodźca większe prawa niż rodak

A wasz prezydent już jest synny w całej Polsce!!!  W telewizji mówią o Czeslawie Ofiarodawcy pokoi czterogwiazdkowych dla lekarzy z Afryki. 

 

 

Dodaj komentarz