Suwałki świętują 20 lat w Unii Europejskiej

suwalczanie wspólnie świętowali 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej

 

Koncerty, prezentacje artystyczne,, konkursy, animacje, gry, pokazy edukacyjne i wiele więcej atrakcji czekało w środę (01.05) na suwalskich Bulwarach, gdzie suwalczanie wspólnie świętowali 20-lecie przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. 

 

W Suwałkach, tak jak i w całym kraju, odbywają się dziś uroczystości związane z 20-leciem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.  Z tej okazji na suwalskich bulwarach władze miasta i miejskie instytucje przygotowały szereg wydarzeń. Wszystko zaczęło się od corocznej Suwalskiej Majówki Społecznej, czyli spotkania członków organizacji pozarządowych działających w Suwałkach. W tym roku zmieniono jednak nazwę na Suwalską Majówkę Europejską. Na bulwarach rozstawione zostały stoiska organizacji pozarządowych takich jak Towarzystwo Przyjaciół Grodna i Wilna, Kostroma, Mroczne Bractwo, czy stowarzyszeń prowadzące w mieście Kluby Seniora. Były prezentacje, występy artystyczne zespołów prowadzonych przez organizacje pozarządowe, jak np. Suwalskie Starszaki, czy Złota Jesień Uniwersytetu III Wieku. Nie zabrakło także zmagań sportowych. Wraz ze sportowcami z MTB Suwałki można było odbyć trening na rowerze stacjonarnym, czy nauczyć się boksować z klubem Panzer. Zebrani mogli także dowiedzieć się trochę o zdrowiu dzięki Fundacji Zdrowy Uśmiech, która uczyła jak dbać o uzębienie i jakie są choroby.

 

Chwilę po południu nastąpiło oficjalne otwarcie pikniku na Bulwarach nad Czarną Hańczą. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk podkreślał w swoim wystąpieniu ile miasto zyskało dzięki środkom finansowym, pozyskanym z UE. Jak powiedział włodarz, w Suwałkach zostało dotychczas zrealizowanych 99 projektów, które zostały dofinansowane środkami Unii Europejskiej z różnych programów. Koszt tych inwestycji to ponad 921 milionów złotych, z czego 563 mln zł to właśnie środki pozyskane z UE. To na przykład modernizacja i przebudowa bloku operacyjnego w suwalskim szpitalu, remont Muzeum Okręgowego, rewitalizacja Starej Łaźni i Bulwarów, przebudowa placu Marii Konopnickiej, modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa i uruchamianie nowych obiektów Parku Naukowo-Technologicznego, czy powstanie Suwalskiego Ośrodka Kultury i Aquaparku. 

- To były bardzo dobre lata. Ja to określam takim drugim złotym wiekiem. Pierwszy był wtedy, jak Miasto Suwałki stało się miastem wojewódzkim. Wtedy prężnie i dynamicznie Suwałki zaczęły się rozwijać. Natomiast ten drugi okres to właśnie czas ostatniego 20-lecia, kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej, możemy korzystać z tych wszystkich programów dzięki którym do Suwałk kierowane są olbrzymie środki pieniężne. Te środki zostały na pewno w sposób optymalny wykorzystane. Suwałki diametralnie się zmieniły, przeszyły pozytywną transformację. Ulice, obiekty, bulwary. plac Marii Konopnickiej, Aquapark, SOK, stadion piłkarski i można by tak długo wymieniać. To fajne, że możemy być dzisiaj w tej wielkiej rodzinie europejskiej i korzystać z tego dobrodziejstwa. Swobodnie przemieszczać się, odpoczywać, jeździć bez wiz i paszportów. To bardzo pozytywne i życzyć nam wszystkim należy, żeby kolejne lata pozwoliły nam rozwijać zarówno naszą małą ojczyznę Suwałki jak i dużą, Polskę w pokoju, w zgodzie z innymi krajami Unii Europejskiej.  

Po części oficjalnej przyszedł czas na kolejne atrakcje, a tych nie brakowało. To m.in. koncert Miejskiej Orkiestry Dętej, Flashmob „Happy UE”, czy koncert młodzieżowych zespołów rockowych z SOK: Lejt, Platinium, Rusty Dusty Stage, Militia. Był pokaz sprawności żołnierzy 14 Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego, konkurs wiedzy o Suwałkach w Unii Europejskiej, strefa aktywności Sportowe Miasto, gdzie odbył się turniej żonglerki piłkarskiej, a także animacje taneczne z ZPiT Suwalszczyzna oraz funkcjonowała piknikowa strefa gastronomiczna.

 

Wydarzenie zakończy się wieczornym koncertem w Suwalskim Ośrodku Kultury  „Grupa MoCarta wśród gwiazd”. 

 

5 Komentarzy

...że Wam tam ciężko w tej Rosji i nędza na ruskiej prowincji, ale to już 800 dni jak Kijów zdobywacie. A i jeszcze jedno pytanie, czy to prawda, że Wasz wódz Kaczynski jest gejem? 

No cóż, najlepiej jest krytykować innych i widzieć u nich pyłek a u siebie nie widzieć, najlepiej, nic, tak Lewaku! O Rosję to się nie martw, ona jest niezależna i da se radę, popatrz lepiej na Polskę, wasalną!

SUWALCZANIN

01/05/2024

Zdjęcia nr 15. Czy ten łysy osobnik z bębnem i w T-shircie to żołnierz zawodowy, czy jakaś żałosna parodia żołnierza??

Dodaj komentarz