Przysięga żołnierzy w Suwałkach z udziałem Ministra Obrony Narodowej

Przysięga wojskowa w 14 pułku przeciwpancernym w Suwałkach


Przysięgę złożyło w sobotę (29.10) w Suwałkach 51 żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. Udział w uroczystości wziął Mariusz Błaszczak, wicepremier, Minister Obrony Narodowej.

 

Dziś w całym kraju przysięgę składają żołnierze nowego rodzaju służby wojskowej, która została wprowadzona ustawą o obronie Ojczyzny. Dobrowolna zasadnicza służba wojskowa to forma służby wojskowej skierowana dla wszystkich tych, którzy nigdy wcześniej nie byli w wojsku. Dzięki niej można odbyć przeszkolenie wojskowe i w przyszłości zasilić rezerwy albo wstąpić do armii zawodowej. Dziś, po 28-dniowym szkoleniu 3200 osób złożyło przysięgę na sztandar wojskowy w 37 miastach w Polsce.

 

Uroczystości miały miejsce również w Suwałkach. W 14 Pułku Przeciwpancernym przysięgę na oczach przybyłych rodzin złożyło 51 żołnierzy zasadniczej dobrowolnej służby wojskowej. W przysiędze udział wziął wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, który wręczył pamiątkowe ryngrafy żołnierzom z najlepszymi wynikami uzyskanymi podczas szkolenia.

- Żołnierze dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej to ochotnicy, którzy stawili się do wojska z potrzeby serca. Służą, aby zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo. A żeby żołnierz Wojska Polskiego mógł służyć, musi być wyposażony w nowoczesny sprzęt. Cały czas jestem krytykowany przez opozycję za zakupy broni dla Wojska. Mówią, że to  megalomania, ale to jest rzeczywistość. Wojsko musi być wyposażane w nowy sprzęt. Widzimy dziś co dzieje się na Ukrainie. Musimy uzbrajać Wojsko Polskie, rozwijać istniejące jednostki i tworzyć nowe. Do 14 Pułku w Suwałkach trafią niszczyciele czołgów Ottokar Brzoza. Obok uzbrojenia i liczebności bardzo ważna jest także współpraca sojusznicza, wspólne ćwiczenia. Chodzi o to, by zapewnić bezpieczeństwo Polsce i całej wschodniej flance NATO - mówił w swoim wystąpieniu Mariusz Błaszczak.

Po uroczystej przysiędze odbyła się defilada wojsk, a zebrani na placu goście mogli wziąć udział w pokazie sprzętu wojskowego. Dodajmy, że obecnie trwa nabór na VI turnus szkolenia w ramach dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Do końca roku szkolenie w ramach DZSW odbędzie ponad 12 tys. żołnierzy.

 

6 Komentarzy

To jeszcze młodzicy, maszerują w umundurowaniu polowym. Prowadzi ich zawodowy żołnierz. Na pewno przyda im się samodzielne myślenie na wojnie, a nie krok defiladowy. Ważne, aby się nie wychylać z okopu. To podstawowa zasada :-)

Dodaj komentarz