MOPR wysłał pierwsze przelewy dodatku węglowego

Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie wypłaca wnioski o dodatek węglowy

702 tysiące złotych popłynęły łącznie do pierwszych suwalczan, którzy ubiegali się o dodatek węglowy. Dziś i jutro Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie ma przekazać dofinansowanie kolejnym osobom.

 

Później niż zakładano, ale w końcu jednak do pierwszych suwalczan przelane zostały środki w ramach dodatku węglowego. Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Suwałkach, który jest realizatorem wniosków o wypłatę trzech tysięcy złotych, miał rozpocząć wypłacanie środków 17. września. Tak się jednak nie stało ponieważ na tamten czas do MOPR-u nie wpłynęły żadne pieniądze z biura wojewody podlaskiego. Obecnie MOPR otrzymał 2 miliony 517 tysięcy złotych. W środę (28.09) podczas sesji Rady Miasta radni przyjęli projekt uchwały ws. zmian w budżecie miasta i udzieliły dyrektorowi Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie upoważnienie do wypłacania środków, dzięki czemu już podczas obrad, jak przekazał Leszek Lewoc, dyrektor jednostki, przelano pieniądze pierwszym osobom, które złożyły wniosek. Łącznie na konta suwalczan przekazano wczoraj 702 tysiące złotych. Dziś i jutro rozdysponowana ma być już cała kwota, którą otrzymał MOPR, a jest to 2 mln 517 tys. zł.

 

Mieszkańcy Suwałk złożyli w sumie ponad 2000 tysiące wniosków. Leszek Lewoc zgłosił początkowo wojewodzie, że potrzeba będzie około 15 milionów złotych, ale po niedawnej zmianie ustawy kwota ta może zmniejszyć się do 10 mln zł. Chodzi o to, że na jeden adres zamieszkania można obecnie otrzymać jeden dodatek węglowy. Jak mówił dyrektor, wnioski trzeba więc ponownie weryfikować.  

- Bywało tak, że na jednym adresie trzy osoby mówiły, że są to samodzielne gospodarstwa domowe i składały takie wnioski. Ustawodawca poprawił ten błąd. My musimy to teraz weryfikować co zajmuje dużo czasu, ale to zrobimy. Zapotrzebowanie od wojewody zgłosiliśmy w kwocie 15 milionów złotych, ale moim zdaniem po zmianie tej ustawy potrzeba będzie mniej, około 10 milionów. Wypłacanie wniosków nie będzie zależne od pracy MOPR-u, a od otrzymania tej dotacji. Na dzień dzisiejszy przekazane zostało 2,5 mln zł, ale myślę że kolejne transze będą systematycznie do nas spływały. 

1 Komentarzy

My czekamy prawie trzy miesiące i niema tych pieniędzy na węgiel co ta opieka wyrabia to głowa mała 

 

Dodaj komentarz