Dania kuchni francuskiej w Parku Konstytucji 3 Maja

Suwalski Jarmark Folkloru i Smaku

 

Dania kuchni francuskiej z użyciem regionalnych produktów Suwalszczyzny przygotowywali w niedzielę (23.07) w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach, kucharze z Polski, Litwy i Francji. 

 

Potrawy kuchni francuskiej zdominowały drugi dzień Suwalskiego Jarmarku Folkloru i Smaku, który od soboty (22.07) odbywa się w Parku Konstytucji 3 Maja w Suwałkach. Wczoraj impreza nastawiona była głównie na ludowej muzyce i kulturze. Dziś sceną, oprócz kapel i zespołów z regionu, zawładnęli kucharze z Polski, Litwy i Francji. Suwalczanie, którzy już rano przybyli do parku, mieli okazję skosztować śniadań, złożonych z dań kuchni kresowej. Odbyły się warsztaty kulinarne z udziałem uczniów suwalskich szkół o profilu gastronomicznym prowadzone przez Marcina Budynka.

 

Głównym punktem był Międzynarodowy Konkurs Kulinarny „Sąsiedzi przy stole”. Tematem przewodnim tegorocznej edycji była kuchnia francuska z wykorzystaniem jesiotra z Suwalszczyzny i produktów lokalnych. Dania przygotowywane były wspólnie z gośćmi z miasta partnerskiego Grande – Synthe z okazji przypadającego jubileuszu 45-lecia współpracy pomiędzy miastami.

 

Wyniki:

  1. miejsce Folwark Hutta
  2. miejsce Euro-Toques
  3. miejsce Stowarzyszenie Podlaskie Smaki


Zwycięzcy przyrządzili następujące dania:

  • Zupa - Krem cukiniowo-miętowy z grzanka z serem
  • Danie główne - Filet z jesiotra pod pierzynka maślano-pietruszkowa z musem z batatów i sosem burre blanc.
  • Deser - Brownie z jeżyna, mięta i sosem owocowym

 

Po ogłoszeniu wyników konkursu i wręczeniu nagród, na scenie zaprezentowały się Zespół Ludowy „Troczanie” z Trok oraz Kapela Zespołu Pieśni i Tańca „SOLCZANIE” z Solecznik.   

 

1 Komentarzy

mieszkaniec

23/07/2023

A kto tych wszystkich wykarmi tylu nalecialo nawet i z odleglych wiosek

Dodaj komentarz