78. rocznica zakończenia II Wojny Światowej w Europie

Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa i rocznicy zakończenia wojny

 

Uroczystość z okazji Narodowego Dnia Zwycięstwa i 78. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Europie, odbyła się w poniedziałek (08.05) przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 roku w Suwałkach.

 

8 maja obchodzimy 78. rocznicę zakończenia II wojny światowej i Narodowy Dzień Zwycięstwa. Święto to zostało ustanowione przez parlament w 2015 r. dla upamiętnienia zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami. Było to wynikiem podpisania dzień wcześniej aktu bezwarunkowej kapitulacji niemieckich sił zbrojnych. Wojna trwała w sumie 6 lat. Uczestniczyły w niej 72 państwa. Działania wojenne przebiegały na terytorium 40 państw. Ogólne straty w ludziach wyniosły ponad 50 milionów poległych, zamordowanych, zmarłych. 

 

W Suwałkach uroczystości tradycyjnie odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 roku na ulicy Wojska Polskiego. W samo południe rozbrzmiały syreny alarmowe, po których zebrani odśpiewali Hymn Państwowy. Była wspólna modlitwa, Apel Pamięci Salwa Honorowa oraz okolicznościowe przemówienia po których delegacje złożyły pod pomnikiem kwiaty. 

- Obchody to również lekcja historii. Historii w kontekście dzisiejszego świata i dzisiejszej Europy w której za wschodnią granicą toczy się wojna. Jest to też taki historyczny wymiar, że tutaj w Suwałkach oddajemy hołd, pamięć ofiarom II Wojny Światowej, ale z takim przesłaniem, żeby w tym newralgicznym, jak niektórzy mówią, miejscu w Europie, przesmyku suwalskim, było bezpiecznie. Cieszę się bardzo, że umacnia się Wojsko Polskie, również w naszym mieście. Są z nami żołnierze w Suwałkach, będą pewnie w Olecku, Augustowie, Grajewie, Kolnie. Świat wchodzi w drogę niespokojnych czasów i my powinniśmy zdawać sobie sprawę, że o wolność powinniśmy przede wszystkim sami zabiegać i tworzyć jak najlepsze warunki do tego, że gdyby zaatakował nas wróg to oczywiście liczymy na sojusze, wsparcie, jesteśmy członkiem NATO, ale przede wszystkim powinniśmy sami być gotowi na odpór tych sił, które chciałyby kiedyś w przyszłości nas zaatakować - mówił w swoim wystąpieniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.   
 

Dodaj komentarz