Święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich 

Święto Pułku w Augustowie

W niedzielę (26.07) w Augustowie mieszkańcy wspominali ułańskie tradycje miasta - żołnierzy 1. Pułku Ułanów Krechowieckich i Pułku 4. Ułanów Zaniemeńskich.

 

1. Pułk Ułanów był najważniejszą i najbardziej zasłużoną formacją w czasach międzywojennych. Swój przydomek zawdzięcza zwycięskiej bitwie pod Krechowcami 24 lipca 1917 roku. Wówczas, pod dowództwem pułkownika Bolesława Mościckiego, pułk odniósł swoje pierwsze zwycięstwo. W latach 1921-1939 krechowiacy stacjonowali w Augustowie, zajmując pocarskie koszary. Przyczyniło się to do rozsławienia miasta wśród krajowej elity w czasach międzywojennych.

 

24 lipca, na pamiątkę bitwy pod Krechowcami, w Polsce obchodzone jest święto 1. Pułku Ułanów Krechowieckich. Główne uroczystości starostwo augustowskie zorganizowało w niedzielę (26.07) w Augustowie. Rozpoczęły się mszą święta w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego. W tym roku połączono je ze świętem innej ważnej formacji – 4. Pułku Ułanów Zaniemeńskich, który wsławił się w powstaniu listopadowym. Odtworzony po odzyskaniu niepodległości 22 września 1920 roku wyruszył z Augustowa do Bitwy Niemeńskiej, która zadecydowała o zwycięstwie Polski w wojnie z bolszewikami. 

 

Po zakończonej mszy świętej uczestnicy przemaszerowali na Rynek Zygmunta Augusta do skrzyżowania z ul. Mostową, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej dowódców 4. Pułku. Następnie uczestnicy obchodów udali się na Rynek Zygmunta Augusta, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Po przywitaniu przybyłych gości oraz odśpiewaniu hymnu państwowego głos zabrał starosta Jarosław Szlaszyński.

 

Przywołujemy dzisiaj bohaterów 1 Pułku Ułanów Krechowieckich, jednego z najwybitniejszych oddziałów polskiej kawalerii, a także 4 Pułku Ułanów Królestwa Polskiego i Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich, który jako pierwszy w dziejach stanął garnizonem w Augustowie w 1815 r. To tu płk. Jan Hipolit Kozietulski organizował go, szkolił, wyposażał i dozbrajał. Ponadto to właśnie z Augustowa 22 września 1920 roku żołnierze Pułku 4 Ułanów Zaniemeńskich wyruszyli do bitwy niemeńskiej decydującej o zwycięstwie Polski w wojnie polsko–bolszewickiej - powiedział starosta.

 

Dodaj komentarz