Mieszkańcy mogą tłoczyć olej, piec chleb i suszyć zioła

Uroczyste otwarcia Inkubatora przetwórstwa lokalnego w Sobolewie

Uroczyste otwarcia Inkubatora przetwórstwa lokalnego, czyli miejsca w którym mieszkańcy mogą tłoczyć olej, piec chleb i suszyć zioła, odbyło się we wtorek (30.11) w Sobolewie. 

 

Inkubator przetwórstwa lokalnego to zakład przetwórczy, który udostępniany jest mieszkańcom gminy na potrzeby przetwarzania żywności pochodzącej z ich gospodarstw. Każda osoba samodzielnie przetwarza w nim żywność bez udziału osób zatrudnionych przez podmiot prowadzący inkubator korzystając z usługi udostępniania powierzchni i urządzeń inkubatora. Dziś takie miejsce zostało oficjalnie otwarte w miejscowości Sobolewo w bezpośrednim sąsiedztwie świetlicy wiejskiej i remizy OSP.

- Jest to innowatorski obiekt i w okolicy drugiego takiego nie ma. Daje to możliwość rozwój naszym Kołom Gospodyń Wiejskich, naszym mieszkańcom, którzy ze swoich produktów, wytworzonych w swoich ogródkach, zebranych na swoich łąkach i polach, mogli tutaj wysuszyć, przetworzyć i wykorzystać jako zdrowy produkt lokalny. Produkt wytworzony tu, na miejscu, a nie kupiony w sklepie - mówił wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz.  

Miejsce dostępne jest dla wszystkich chętnych bezpłatnie. Osoby z niego korzystające ponosić będą jedynie koszty zużytych mediów do przeprowadzonego procesu technologicznego. Koszt inwestycji to 760 tysięcy złotych z czego 260 tys. zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020, a pozostała kwota to wkład własny Gminy Suwałki.
 

2 Komentarzy

Dodaj komentarz