Alfred Wierusz-Kowalski wychodzi poza muzealne mury

Minimalistyczna wystawa z okazji roku Alfreda Wierusza Kowalskiego

 

Minimalistyczna wystawa z okazji ustanowionego w Suwałkach roku Alfreda Wierusza Kowalskiego stanęła w piątek (17.05) na placu Marii Konopnickiej. 

 

Otwarcie wystawy plenerowej Alfred Wierusz-Kowalski. 175. rocznica rodzin odbyło się dziś na placu Marii Konopnickiej w Suwałkach. Wystawę zorganizowała Fundacja im. Alfreda Wierusza-Kowalskiego przy współpracy z firmą Malow. To dwie niewielkie plansze prezentujące życie i twórczość znanego artysty. Na fotografiach można zobaczyć niektóre obrazy pochodzące ze stałej wystawy prezentującej życie i twórczość Alfreda Wierusza-Kowalskiego, znajdujące się w Muzeum Okręgowym w Suwałkach. Wystawa na placu ma zachęcić mieszkańców i przyjezdnych, aby odwiedzić suwalskie Muzeum. 

- Otwieramy plenerową wystawę, żeby wreszcie nikt nie mógł powiedzieć, że nie wie kim jest Alfred Wierusz-Kowalski, nie był w Muzeum i nie zna jego twórczości. To jest po to, żeby każdy kto idzie ulicą, nawet z daleka spojrzał i popatrzył. Wiemy jak działa świadomość, kilka razy coś zobaczę i zapamiętam. Chodzi o popularyzację. Ciągle są w mieście ludzie, którzy nie byli w Muzeum i ciągle są turyści, którzy przyjeżdżają do Suwałk i do Muzeum nie idą, więc w ten sposób chcemy powiedzieć zapraszamy.  Teraz jest taka tendencja, że nie tylko zapraszamy do Muzeum, ale też wychodzimy ze sztuką na zewnątrz - tłumaczyła Eliza Ptaszyńska, kustosz Muzeum Okręgowego w Suwałkach. 

W przyszłych miesiącach planowane są kolejne wydarzenia związane z Rokiem Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Pewne eventy planowane są podczas Dni Suwałk na ulicy jego imienia. Następnie planowany jest światowy zjazd rodziny Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Najmłodszy i najstarszy uczestnik zjazdu będą mieli za zadanie wspólnie posadzić drzewo, które będzie nosiło imię Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

 

Dodaj komentarz