Strefa buforowa na granicy. Zmiany ws. użycia broni przez żołnierzy

Wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów w Białymstoku

 

Podczas wyjazdowego posiedzenia Rady Ministrów w Białymstoku przyjęto uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, dotyczącej utworzenia specjalnej strefy buforowej. 

 

W poniedziałek (10.06) w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbyło się wyjazdowe posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Donalda Tuska. Spotkanie dotyczył bezpieczeństwa na granicy polsko-białoruskiej. Podczas posiedzenia przyjęto uchwałę w sprawie sytuacji na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, przedłożoną przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Konsekwencją uchwały jest przygotowywane rozporządzenie, dotyczącego utworzenia specjalnej strefy przy granicy Polski z Białorusią.

- Celem jest utrudnienie przemytu nielegalnych migrantów przez granicę polsko-białoruską oraz poprawa warunków służby funkcjonariuszy Straży Granicznej, Wojska Polskiego i Policji. Stefa może mieć negatywne konsekwencje dla okolicznych mieszkańców, którzy już od jakiegoś czasu ponoszą straty z powodu wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś i Rosję, dlatego pracujemy nad rozwiązaniami, które im pomogą – mówił podczas konferencji prasowej premier Donald Tusk.

Prezes Rady Ministrów poinformował, że strefa buforowa nie będzie tak głęboka, jak początkowo wnioskowała o to Straż Graniczna. Przedstawił mediom propozycję nowych zapisów prawnych, które umożliwią polskim żołnierzom stosowanie broni w sytuacji zagrożenia życia samych żołnierzy, jak i innych osób. Będą mogli po nią sięgnąć np. w sytuacji, gdy osoby forsujące polską granicę będą do tego wykorzystywać pojazdy czy niebezpieczne narzędzia.

 – Użycie broni w takiej sytuacji nie będzie już traktowane jako przestępstwo. To jest nowa rzeczywistość. Ani nasze przepisy, ani nasza konstytucja nie były przygotowane na to, że państwa sąsiadujące będą na naszym terenie prowadziły wojnę hybrydową – tak Donald Tusk uzasadniał konieczność zmian legislacyjnych.

Źródło: PUW

8 Komentarzy

Tak wygląda biedny człowiek szukający swego miejsca na ziemi !  Biedny ma zanik pamięci ? POdPOwiem mu może przyPOmni sobie gdzie jego dom . -,,Mamusia ma na imię Angela"

Agent STASI,BND oraz GRU na którego wszelkiej maści haki mają nie tylko Niemcy ale też Rosja i Izrael. I takich to zdrajców wybierają Poloniaki od czasów Okrągłego Stołu. Ale nie lepiej jest w Suwałkach ,spytajcie się włodarza Suwałk, Renk. jak to pracował dla 2 wojskowej a z nim też  G.J. I  tak ta Yelita nigdy Elita bawi się w Polin do czasu aż masy ludzkie się przebudzą z tego koszmarnego i koszernego snu o Judeopolin.

...oceniać prowokacyjne postępowanie pisowsko-ziobrowych prokuratorów w tej sprawie (Janeczka i Śledzia), powyższy wpis świadczy niestety o tym, że nie posiadasz jakiejkolwiek wiedzy z zakresu prawa karnego materialnego i prawa karnego procesowego.

Ciekawski lewak

13/06/2024

Dodane przez Ciekawski lewak 2 w odpowiedzi na

Widzę że ty tym bardziej nie masz wiedzy z zakresu prawa. Nie jest prawdą to co piszesz. A ruscy tylko się cieszą. Zresztą… widział kto kiedy mądrego lewaka? 

Suwalczanin

12/06/2024

Tak ,nie znam może prawa materialnego ( oligarchiczny? )  ale znam historię i zasady UE. Nie mają prawa użyć broni ( to historia ) a prawo UE to co innego . W UE dopiero został rozstrzygnięty przetarg -kto ma produkować amunicję Ukrainie ? O i to wasze prawo . Wojna od 3 lat a oni procedury UE ! Ruski pada ze śmiechu !  Pewnie to jest te prawo materialne ! NIE WOLNO UŻYWAĆ BRONI ! Oni mogą naszych zabijać ale nasi nie mogą użyć broni ! Chore ! Ale to przez takich jak ty ! Ty znasz prawo ! Oni mogą zabijać a nam nie wolno użyć broni ! I kto tu jest ............?

Przypominam, że dawniej mieliśmy strefę buforową sięgającą do LINII WISŁY, jeszcze trochę i do tego wrócimy.

Dodaj komentarz