Dyrektor Muzeum odznaczony za kultywowanie tradycji kawaleryjskich

XX-lecie Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

 

Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach został odznaczony medalem „XX-lecia Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego” za zasługi dla Szwadronu i kultywowania tradycji kawaleryjskich.

 

W dniach 10-12 maja odbyły się w Warszawie XI Warszawskie Dni Kawaleryjskie połączone ze świętem 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich i obchodami 20-lecia powstania Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego. W trakcie uroczystości, które odbywały się przede wszystkim w  Łazienkach Królewskich, odbyły się m.in. kwalifikacje do Kawaleryjskich Mistrzostw Polski we Władaniu Bronią Konno, pokazy konne i przemarsz kawalerii alejkami Łazienek Królewskich, a także uroczysty apel z okazji święta i jubileuszu. W Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiona została Msza Święta w intencji poległych, pomordowanych i zmarłych szwoleżerów. Uroczystości zostały zorganizowane przez Szwadron Honorowy 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego, którym dowodzi rotmistrz kawalerii ochotniczej Piotr Szakacz i 1 Batalion Zmechanizowany Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza, którym dowodzi ppłk Piotr Półbratek.

 

W uroczystościach uczestniczył dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski. W trakcie uroczystego apelu na Tarasie Pałacu na Wyspie Łazienek Królewskich wręczył na ręce rotmistrza Szakacza listy gratulacyjne i prezenty od Prezydenta Miasta Suwałk Czesława Renkiewicza, a także od Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki”. W trakcie uroczystości osoby zasłużone dla Szwadronu i kultywowania tradycji kawaleryjskich zostały odznaczone medalem „XX-lecia Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego”. Wśród nich znalazł się dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach Jerzy Brzozowski.

 

Dalsza część obchodów 20-lecia powstania Szwadronu Honorowego 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk. Jana Kozietulskiego planowana jest w trakcie tegorocznego XXIII Pikniku Kawaleryjskiego – Dni Kawaleryjskich w Suwałkach w dniach 15-16 czerwca br.

 

Foto: Mikołaj Samborek

Dodaj komentarz