Test pochyleniowy - co trzeba wiedzieć

Test pochyleniowy - co trzeba wiedzieć

 

Test pochyleniowy, znany również jako "tilt test", to specjalistyczne badanie diagnostyczne stosowane w medycynie, które pozwala na zrozumienie niektórych dolegliwości związanych z omdleniami, zawrotami głowy lub innymi objawami, które mogą wynikać z problemów z układem krążenia. To nieinwazyjne badanie, które jest stosunkowo proste do przeprowadzenia, ale może dostarczyć istotnych informacji na temat sposobu, w jaki organizm pacjenta reaguje na zmiany pozycji.

 

Dlaczego wykonuje się tilt test?

Najczęstszym powodem przeprowadzania tilt testu jest ocena przyczyn niewyjaśnionych omdleń (synkopy). Omdlenia mogą mieć różne przyczyny, ale często są wynikiem czegoś, co nazywamy "neurally mediated syncope" (NMS) lub "vasovagal syncope". Jest to typ omdlenia, które występuje, gdy układ nerwowy niewłaściwie reaguje na zmiany pozycji ciała, co prowadzi do spadku ciśnienia krwi i/lub zmniejszenia tętna, a w rezultacie do omdlenia.

 

Inne przyczyny omdlenia, takie jak problemy z sercem, mogą być poważniejsze, dlatego ważne jest dokładne zrozumienie, co jest przyczyną omdleń pacjenta. Tilt test pomaga w tej ocenie.

 

Jak wygląda procedura tilt testu?

Podczas tilt testu, pacjent jest bezpiecznie zabezpieczony na specjalnym stole, który może być delikatnie przechylany do różnych kątów, zazwyczaj od pozycji leżącej do stojącej. Ciśnienie krwi i tętno pacjenta są monitorowane przez cały czas.

 

Tilt test zazwyczaj rozpoczyna się od pozycji leżącej. Po około 20 minutach, stół jest powoli podnoszony do kąta około 60-80 stopni i utrzymywany w tej pozycji przez około 45 minut lub do momentu wystąpienia objawów.

 

Celem testu jest symulacja omdlenia w kontrolowanych warunkach, aby zrozumieć, co się dzieje z ciśnieniem krwi i tętnem pacjenta podczas omdlenia. W niektórych przypadkach lekarz może zdecydować się na podanie leku, aby wywołać omdlenie.

 

Czy test pochyleniowy jest bezpieczny?

Tilt test jest ogólnie uważany za bezpieczne badanie. Pacjent jest stale monitorowany, a procedura jest przerywana, jeżeli wystąpią jakiekolwiek niepokojące objawy.

 

Rzadko, pacjent może doświadczyć omdlenia podczas testu, ale jest to kontrolowane środowisko i personel medyczny jest przygotowany na taką ewentualność. Po omdleniu pacjent jest natychmiast przenoszony do pozycji leżącej, a objawy zazwyczaj szybko ustępują.

 

Jak interpretowane są wyniki tilt testu?

Tilt test jest pozytywny, gdy pacjent doświadcza typowych dla siebie objawów synkopy (omdlenia) lub presynkopy (uczucia omdlenia), a jednocześnie monitorowanie pokazuje spadek ciśnienia krwi, tętna lub obu tych parametrów. Taki wynik sugeruje, że objawy pacjenta mogą być spowodowane neurally mediated syncope (NMS) lub vasovagal syncope.

 

Wynik jest negatywny, gdy pacjent nie doświadcza swoich typowych objawów omdlenia podczas testu, a parametry ciśnienia krwi i tętna są normalne. Negatywny wynik może wskazywać, że przyczyny omdleń pacjenta leżą gdzie indziej i wymagają dalszych badań.

 

Materiał zewnętrzny

Foto: pixabay.com

Dodaj komentarz