EllaOne czy Escapelle? Porównanie tabletek "dzień po" – którą wybrać?

EllaOne czy Escapelle? Porównanie tabletek "dzień po" – którą wybrać?

 

Czy zastanawiałeś się kiedyś, które z dostępnych na rynku tabletek "dzień po" jest najskuteczniejsze? EllaOne czy Escapelle - obie mają swoje zalety, ale różnią się składem, skutecznością i efektami ubocznymi. W tym artykule porównamy te dwa popularne produkty, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tych dwóch środkach antykoncepcyjnych i zdecydować, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy.

 

Co to są tabletki "dzień po" i jak działają EllaOne i Escapelle?

Tabletki "dzień po" to środki antykoncepcyjne stosowane po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, które mają na celu zapobieganie niechcianej ciąży. Działają one poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji. EllaOne i Escapelle to dwie popularne marki tych tabletek. EllaOne zawiera ulipristal, substancję czynną, która działa na receptory progesteronu, blokując tym samym działanie progesteronu, hormonu niezbędnego do wystąpienia owulacji. Escapelle zawiera lewonorgestrel, syntetyczny hormon, który działa podobnie, hamując lub opóźniając uwolnienie jajeczka z jajnika. Obie te tabletki są najskuteczniejsze, gdy są zażywane jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku, jednak mogą być stosowane do 72 godzin (Escapelle) lub 120 godzin (EllaOne) po stosunku.

 

Porównanie składu i skuteczności tabletek EllaOne i Escapelle

EllaOne i Escapelle to dwie popularne pigułki antykoncepcyjne stosowane po stosunku seksualnym. Głównym składnikiem EllaOne jest ulipristal acetate, podczas gdy Escapelle zawiera lewonorgestrel. Obie te substancje działają poprzez opóźnienie lub zahamowanie owulacji, jednak EllaOne jest skuteczna do 5 dni po niezabezpieczonym stosunku, podczas gdy Escapelle jest skuteczna tylko do 3 dni. Wielkość dawki jest również różna — EllaOne zawiera 30 mg ulipristalu, podczas gdy Escapelle zawiera 1,5 mg lewonorgestrelu. Pomimo tych różnic, obie tabletki są ogólnie uważane za skuteczne, chociaż EllaOne może być bardziej skuteczna w przypadku stosowania w późniejszym okresie po stosunku seksualnym.

 

Potencjalne skutki uboczne i przeciwwskazania do stosowania EllaOne i Escapelle

EllaOne i Escapelle są dwiema popularnymi formami pigułek antykoncepcyjnych "po". Chociaż są one skuteczne w zapobieganiu niechcianej ciąży, mogą one również powodować pewne skutki uboczne. U niektórych osób mogą wystąpić nudności, bóle brzucha, bóle głowy, zawroty głowy, zmęczenie i nieregularne krwawienie. W przypadku EllaOne istnieje również małe ryzyko wystąpienia bólu w klatce piersiowej, duszności i bólu w nogach. Co więcej, oba leki są przeciwwskazane dla kobiet, które są już w ciąży, mają niezdiagnozowane krwawienie z dróg rodnych, są uczulone na którykolwiek składnik leku czy też cierpią na ciężkie schorzenia wątroby? Zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania jakiegokolwiek leku, w tym EllaOne i Escapelle.

 

Kiedy i jak prawidłowo stosować tabletki EllaOne i Escapelle?

EllaOne i Escapelle są tabletkami antykoncepcyjnymi stosowanymi po niezabezpieczonym stosunku seksualnym, znanymi jako pigułki "po". EllaOne powinna być zażyta jak najszybciej, ale nie później niż 120 godzin (5 dni) po stosunku. Escapelle powinna być zażyta jak najszybciej, ale nie później niż 72 godziny (3 dni) po stosunku. Obie tabletki są najskuteczniejsze, jeśli zostaną zażyte jak najszybciej po niezabezpieczonym stosunku. Nie powinny one być stosowane jako regularna forma antykoncepcji, a jedynie jako środek awaryjny. Przed zażyciem tych tabletek, zawsze należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

 

Źródło: https://e-recepta.net/blog/ellaone-czy-escapelle-ktora-tabletka-dzien-po-jest-lepsza/

– Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz