"Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych" - zbiórka w Suwałkach

kwesta przy Cmentarzu Komunalnym w Suwałkach

W najbliższy poniedziałek (01.11) w godzinach porannych w Uroczystość Wszystkich Świętych młodzi suwalscy społecznicy we współpracy z Fundacją im. Kazimierza Wielkiego i Stowarzyszeniem „Dla Polski” będą kwestować przy Cmentarzu Komunalnym w Suwałkach przy ulicy Reja pod hasłem „ Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych”.

 

Organizatorzy zachęcają do zaangażowania się i wsparcia ogólnopolskiej zbiórki publicznej, której celem jest propagowanie wiedzy, pamięci i tradycji polskiego podziemia niepodległościowego z lat 1939-1963, głównie Żołnierzy Wyklętych poprzez:

  • budowę i remont nagrobków, pomników i tablic pamiątkowych;
  • organizację edukacyjnych i popularnonaukowych wykładów i spotkań otwartych z historykami i kombatantami w całej Polsce;
  • organizację uroczystości rocznicowych, pokazy grup rekonstrukcji historycznych, marsze i rajdy pamięci, koncerty, konkursy tematyczne, malowidła ścienne – murale, sesje historyczne;
  • opracowanie i wydanie dokumentów źródłowych Dowództwa NSZ, które będą służyły historykom, studentom, badaczom, publicystom i dziennikarzom w dalszym badaniu historii;
  • produkcja filmu dokumentalnego fabularyzowanego o losach żołnierzy podziemia niepodległościowego z przeznaczeniem do wykorzystania w szkołach;
  • przygotowanie, wydanie i rozprowadzanie nieodpłatnie po szkołach, bibliotekach i wśród młodzieży broszur popularnonaukowych, naukowych i edukacyjnych.

 

Zbiórka odbywa się pod patronatem ogólnopolskich związków kombatanckich skupiających w swoich szeregach Żołnierzy Wyklętych: Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Stowarzyszenia Społeczno-Kombatanckiego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

10 Komentarzy

Antybrunatny

29/10/2021

Chyba dla chłopaczków z ONR-u święta się pomyliły.  Tradycje  podziemia z lat 1939-1963? Nieźle się uśmiałem. No to chłopcy z falangi, jeszcze trzeba trochę się douczyć, a dopiero później filmy kręcić. Ponadto myślę, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych nigdy nie zaginie, szczególnie na terenach dzisiejszej Białorusi zachodniej, ziemi białostockiej i okolicach Hajnówki, ale to już z zupełnie innych powodów.

 pamiętamy zbrodnie NSZ  jaki taki gówniak podejdzie do mnie na cmentarzu to od razu w pice wyrwie

Suwalczanin

30/10/2021

"Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych" ... O wszystkich? Tych którzy byli pospolitymi przestępcami i zbrodniarzami także??

Człowiek

31/10/2021

Cóż, przekłamywaniem historii można doprowadzić do tragedii, w większości wyklęci to zwykli mordercy, co można sprawdzić nawet w Instytucie Poniżenia Narodowego. Gloryfikujemy swoich morderców to i inni też to robią (vide Bandera) i koło się zamyka!

Kulson

31/10/2021

W Kaletniku, koło Lutkiewicza, na górce mieszkał sąsiad, który na przełomie 1948/49r. zapisał się do PPR. W niedługim czasie, w nocy do jego domu przyszli "partyzanci", wyprowadzili go w kalesonach przed dom i zastrzelili, dlatego że się zapisał. Czy takich ludzi którzy zabijali powinniśmy czcić i o nich pamiętać??  Czy oni na to zasłużyli?

Tak, Ojciec jak jeszcze żył to mi powiedział, że zwłoki zostały pozostawione na śniegu przy dużym wtedy mrozie.

Ale z ciebie bohater , dzieci będzie bił.Filozofia jaskiniowca.Ale nie te czasy ,za pobicie grożą konsekwencje prawne i oby ciebie spotkały.

Dodaj komentarz