Wciąż nie wiadomo kto odprowadzał ścieki do Czarnej Hańczy

Rozesłano pisma na temat sposobu zagospodarowania nieczystości ciekłych w Suwałkach

Około 500 mieszkańców Suwałk otrzymało pisma z prośbą o podanie informacji na temat sposobu zagospodarowania nieczystości ciekłych.


Na początku marca radny Adam Ołowniuk z klubu "Łączą nas Suwałki" złożył do prezydenta Suwałk interpelację w sprawie przemyślenia uruchomienia programu dotacji na podłączenie do sieci kanalizacyjnej Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach. Pismo wystosował w związku z upublicznieniem informacji dotyczącej problemu nielegalnego odprowadzania ścieków do Czarnej Hańczy. Adam Ołowniuk poprosił o informację o podjętych działaniach oraz wynikach przeprowadzonej weryfikacji, a także zapytał czy nie powinien zostać opracowany specjalny program dotacji wspierający mieszkańców Suwałk w zakresie wykonania przyłączy do sieci kanalizacji.

 

Jesienią ubiegłego roku, podczas sprzątania rzeki, pracownicy Ośrodka Sportu i Rekreacji w Suwałkach stwierdzili zlokalizowane na rzece, najprawdopodobniej nielegalnie pomosty, ogrodzenie prywatnej posesji oraz zamaskowane cztery ujścia rur spustowych. Mapa z naniesionym elementami została przesłana do zarządzającego rzeką tj. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wód Polskich Nadzoru Wodnego w Suwałkach z prośbą o podjęcie kroków prawnych celem wyeliminowania nieprawidłowości. Obecnie trwa weryfikacja stwierdzonych nieprawidłowości w zakresie wyprowadzenia do rzeki rur spustowych niewiadomego przeznaczenia. 

 

Jak przekazał w odpowiedzi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, wspólnie z Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Suwałkach oraz Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Suwałkach Spółka z o.o. opracowane zostaną kolejne działania, które mają pozwolić na ustalenie odpowiedzialnych za stwierdzony stan faktyczny. - Równolegle w ramach powyższych działań w lutym br., zostały wysłane pisma do ok. 500 mieszkańców Suwałk z prośbą o podanie informacji na temat sposobu zagospodarowania nieczystości ciekłych. Poproszono również o przedstawienie, w przypadku zaopatrzenia nieruchomości w szambo, umowy z przedsiębiorcą posiadającym stosowne zezwolenie, na odbiór nieczystości ciekłych oraz ostatniego rachunku za opróżnienie szamba. Jednocześnie informuję, że podjęte zostały działania w celu opracowania programu umożliwiającego udzielenie dotacji na dofinansowanie kosztów podłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Propozycja projektu uchwały przyjmującej taki program wraz z regulaminem udzielania dotacji zostanie przedstawiona w bieżącym roku - poinformował włodarz. 

13 Komentarzy

niewiadomski

15/03/2021

Jak to nie wiadomo? Poszukać dobrze to znajdzie się każdy odpływ.

Szambonurek

15/03/2021

A co robi sztab urzędników w UM ? Czekają aż łaskawie ktoś napisze, że spuszcza ścieki do rzeki. Trzeba być idiotą żeby liczyć na takie oświadczenia. Ktoś wcześniej napisał, że "cesiek swój chłop, załatwi".  A urzędnicy dostają mydełko, ręczniczki, fartuchy, kurtki i jeszcze urząd płaci za pranie tego wszystkiego. A gdzie oni się brudzą?, za biurkiem? Ciekawe czy Wody Polskie mogą ukarać prezydenta miasta za wpuszczanie gówna do rzeki?

Ścieki ściekami ale mnie interesuje dlaczego informacja o wypadku na Pułaskiego z soboty na niedziele ok 2 w nocy została zamieciona pod dywan . Nie wiadomo ile kierowca miał lat , czy był trzeźwy itd . Huk był ogromny , strażacy pracowali na miejscu dwie godziny , Każde pierdniecie na drodze jest opisywane szczegółowo a tu cicho sza. Czyżby jakaś wpływowa osoba była kierowcą ?

A to nie jest tak ze każda rura ma początek i koniec ? Polecam od wylotu po nitce do kłębka iść do wlotu rury , znajdzie się winowajca . Proste . Komisji nie trzeba zwoływać 

Lodzia

16/03/2021

Okazuje się, że sprawa jasna, bo ... "Myślcie sobie, jak tam chcecie./ A ja przecież wam powiadam: Krasnoludki są na świecie" - ostrzegała nasza rodaczka. Nie trzeba było rozstawiać tylu figurek gnomów w mieście. Mamy skutki.

Joziak

16/03/2021

Przez lata czekaliśmy na wiekopomne odkrycie. Godne trzechsetlecia miasta. Z doniesień wynikałoby, że ścieki z pół tysiąca chałup walą do Czarnej Hańczy. A tu działa prawo "minusów dodatnich". Tymi rurami rzeczna woda płynie zwrotnie. Sensacja hydrologiczna. Godna patentu.  

strzała

24/03/2021

A gdzie jest ochrona środowiska?. Pozwalniać ich do cholery i zatrudnić młodych po studiach po studiach. Zatrudnić ich na okres próbny na 1 rok. Jak co roku nie znajdą 150 trucicieli naszej Hańczy to zwolnić i przyjąć następnych. Sukces gwarantowany.

strzała

13/04/2021

Coś się dzieje w temacie?

Czy któryś z redaktorów ruszy tyłek i odwiedzi ochronę środowiska, czy temat jest już zamieciony pod dywan?

Dodaj komentarz