Suwalska masarnia nagrodzona w województwie

„Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” 2022

Masarnia rodzinna "Dyczewscy" zdobyła I nagrodę w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” 2022 za koronę weselną. 

 

Celem konkursu jest identyfikacja i zgromadzenie wiedzy o oryginalnych regionalnych produktach żywnościowych, wytwarzanych w gospodarstwach i przez lokalnych rzemieślników oraz wyszukiwanie i promocja specyficznych produktów, charakterystycznych dla danego regionu, które mogą stać się jego wizytówką.

 

Przedmiotem konkursu są żywnościowe produkty regionalne, czyli surowce lub wyroby, które mogą być przeznaczone do bezpośredniego spożycia lub sporządzania potraw. Regionalne produkty muszą być związane z określonym obszarem geograficznym, charakteryzować się szczególnymi cechami, często wynikającymi ze specyficznych warunków klimatycznych i glebowych regionu, z którego pochodzą. Powinny być wytwarzane w małej skali, tradycyjnymi metodami, wywodzić się z tradycji i kultywowanych w danym regionie zwyczajów oraz powinny być od dawna znane w okolicy.

 

W sobotę (02.07) w Augustowie odbył się finał wojewódzki konkursu. Pierwsze miejsce powędrowało do Suwałk, a dokładnie do Rafała Dyczewskiego i Zakładu Przetwórstwa Mięsnego Sp. J. Dyczewscy. Jury doceniło koronę weselną - danie, które może znaleźć się na każdym stole weselnym jak i imprezach okolicznościowych. Korona weselna to wyrób ze schabu i żeberek wieprzowych, wyciętych specjalną techniką, aby pozbawić polędwice kości, a jednocześnie zachować spójność z żebrami. Odpowiednio zapeklowany, doprawiony i uformowany w kształcie korony zostaje po kilku dniach pieczony. Smakuje doskonale jako ciepłe danie, jak również może być podany na zimno. 


Teraz korona weselna weźmie udział w Krajowym Finale XXI edycji konkursu „Nasze Kulinarne Dziedzictwo-Smaki Regionów”, który odbędzie się 25 września  2022 r., w trakcie Międzynarodowych Targów Smaki Regionów w Poznaniu.

 

Dodaj komentarz