Boże Ciało - procesja ulicami Suwałk

Tłumy wiernych uczestniczyły w procesji ulicami Suwałk

Tłumy wiernych uczestniczyły w czwartek (03.06) w procesji, która przeszła ulicami Suwałk.

 

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli potocznie Boże Ciało, to uroczystość liturgiczna w Kościele katolickim dla uczczenia Jezusa Chrystusa w Najświętszym Sakramencie. Jest to święto ruchome, obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy i nauki szkolnej. Tego dnia wierni uczestniczą w procesjach z Najświętszym Sakramentem po ulicach parafii. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach, przy których czytane są związane tematycznie z Eucharystią fragmenty czterech Ewangelii.

 

Procesja Bożego Ciała, istniejąca już w zasadzie od XIV wieku, jest wyznaniem miłości i czci do obecności „vere” – prawdziwej, „realiter” – realnej i „substantialiter” – substancjalnej Jezusa w Eucharystii. Ta obecność Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie jest mocno podkreślana. Wszystko dzieje się wokół Niego. Kapłan niosący monstrancję czyni to z wielką czcią i uszanowaniem. To dla Jezusa w procesji obok kapłana idzie asysta z baldachimem oraz wierni ze śpiewem uwielbienia, a dziewczynki pierwszokomunijne sypią kwiaty. Procesja prowadzona jest zwykle przez najważniejsze w przestrzeni sakralnej miejsca danej miejscowości, obejmujące m.in. krzyże i kapliczki.

 

Na drodze procesji buduje się cztery ołtarze, przy których czyta się lub śpiewa odpowiednie teksty Ewangelii, chóry wykonują pieśni eucharystyczne, a celebrans głosi słowo Boże. Szczególny klimat ma ta uroczystość zwłaszcza na wsiach i w małych miasteczkach, a także w regionach, gdzie silniej kultywuje się tradycje.

 

Przed rokiem, ze względu na pandemię koronawirusa, nie było masowych procesji na ulicach miasta, a wierni gromadzili się jedynie wokół świątyń. Tak było również w tym roku, z jednym wyjątkiem. W Kościele Rzymskokatolickim pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Suwałkach procesja się odbyła i wzięły w niej udział setki suwalczan. Wierni przeszli z kościoła ulicami Chopina, Andersa i Kowalskiego, po czym wrócili na plac przed świątynią, gdzie znajdował się czwarty ołtarz.

 

Dodaj komentarz