Posypały się wysokie mandaty

od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia

W ostatnim czasie suwalscy policjanci nałożyli, zgodnie z nowym taryfikatorem, kilkadziesiąt wysokich mandatów wobec osób, które nie stosowały się do przepisów ruchu drogowego.

 

Osoby, które łamią przepisy ruchu drogowego muszą liczyć się z surowszymi niż do tej pory konsekwencjami. Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2022 roku obowiązuje nowy taryfikator mandatów za wykroczenia w tym obszarze. W nocy z wtorku na środę (19.01) na ulicy Pułaskiego w Suwałkach policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierowcę jadącego samochodem osobowym. 36-letni obywatel Litwy przekroczył dozwoloną prędkości jazdy w terenie zabudowanym o 41 kilometrów na godzinę. W związku z popełnionym wykroczeniem został ukarany, zgodnie z nowym taryfikatorem, mandatem w kwocie 2000 złotych.

 

Z kolei w minioną niedzielę (16.01) po południu w Suwałkach na skrzyżowaniu ulic 1-go Maja i Waryńskiego, kierowca toyoty, nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu innemu pojazdowi i doprowadził do czołowego zderzenia. 19-letni suwalczanin za spowodowanie kolizji drogowej, został ukarany mandatem w wysokości 1500 złotych.

 

Obecnie maksymalny mandat za wykroczenie wynosi 5 tysięcy złotych, dotychczas było to 500 złotych. W przypadku odmowy przyjęcia mandatu, sąd może wymierzyć grzywnę w wysokości nawet do 30 tysięcy złotych (dotychczasowa granica grzywny wynosiła 5 tysięcy złotych). Nowe przepisy wprowadzą także mandaty dla recydywistów. Kierowca, który w przeciągu dwóch lat popełni to samo wykroczenie, otrzyma dwukrotnie wyższą karę.

 

Wzrosły też minimalne grzywny za niektóre wykroczenia. Na przykład mandat za przekroczenie prędkości do 30 kilometrów na godzinę wynosi do 400 złotych. Przy przekroczeniu prędkości od 31 do 40 kilometrów na godzinę kierowca zapłaci co najmniej 800 złotych, a dalej - o 41-50 kilometrów na godzinę - 1000 złotych; o 51-60 kilometrów na godzinę- 1500 złotych; o 61-70 kilometrów na godzinę- 2000 zł; o 71 kilometrów na godzinę i więcej - 2500 złotych. Kwoty te wzrosną dwukrotnie w przypadku recydywy. W takim wypadku na przykład za przekroczenie prędkości o 71 kilometrów na godzinę i więcej kierowca zapłaci 5000 złotych.

Dodaj komentarz