Noc Muzeów i zlot klasyków

Noc Muzeów i Suwalskie Klasyki Nocą

 

Wiele działo się w sobotni (13.05) wieczór w Suwałkach. Mieszkańcy zwiedzali muzea i galerie podczas Nocy Muzeów oraz podziwiali klasyczne samochody i motory w trakcie imprezy pod nazwą Suwalskie Klasyki Nocą.

 

Noc Muzeów to wydarzenie kulturalne, które odbywa się corocznie w wielu miastach na całym świecie, w tym w Suwałkach. Muzea i inne instytucje kultury otwierają się dla zwiedzających wieczorową porą i umożliwiają chętnym bezpłatne wejście i zwiedzanie. Wydarzenie ma na celu zachęcenie ludzi do zainteresowania się kulturą i historią oraz promocję instytucji kultury. Jest to także doskonała oferta dla rodzin, które w ciągu dnia nie mają możliwości aby do muzeum, czy galerii się wybrać.

 

Tegoroczna Noc Muzeów była pierwszą, podczas której w Muzeum Marii Konopnickiej można było zobaczyć otwartą w sierpniu ubiegłego roku nową wystawę stałą o Marii Konopnickiej "Pieśń o Domu". Muzeum Okręgowe po raz pierwszy pokazało zakupiony przed kilkoma dniami obraz Olgi Boznańskiej „Portret Czesława Wierusza-Kowalskiego”. Z kolei Suwalski Ośrodek Kultury miał do zaoferowania m.in. wystawę fotografii Sauliusa Mikalauskasa "Wrota do magii" w galerii Sztuki Stara Łaźnia, czy "Kosmos - światy znane i nieznane" w budynku na Noniewicza. To wystawa malarstwa i ceramiki uczestników zajęć Pracowni Ceramicznej prowadzonej przez Olgę Wielogórską i Pracowni Plastycznej Centrum prowadzonej przez Andrzeja Zujewicza. Motywem przewodnim w Archiwum Państwowym był w tym roku Mikołaj Kopernik. Stąd tez oprócz tradycyjnego zwiedzania archiwaliów w budynku, można też zobaczyć wystawę "Kiedy ziemia przestała być centrum wszechświata. Kopernikana w Archiwach Państwowych" na placu Marii Konopnickiej.

 

Inną atrakcją na świeżym powietrzu tego wieczoru był zlot i rajd zabytkowych samochodów oraz motocykli, czyli Suwalskie Klasyki Nocą 2023. Na parkingu przy hali Suwałki Arena tłum mieszkańców mógł podziwiać pojazdy mające co najmniej 30 lat, lub pojazdy unikatowe, których wypuszczono niewiele sztuk, ale mających co najmniej 25 lat.

 

Dodaj komentarz