Jacek Niedźwiedzki przewodniczącym Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej

w Sejmie ukonstytuowała się parlamentarna grupa polsko-litewska

 

Poseł Koalicji Obywatelskiej z Suwałk Jacek Niedźwiedzki został wybrany na Przewodniczącego Polsko-Litewskiej Grupy Parlamentarnej. 

 

W minionym tygodniu w Sejmie ukonstytuowała się parlamentarna grupa polsko-litewska. W jej skład wchodzi 61 posłów oraz senatorów, a na jej czele stanął poseł z Suwałk Jacek Niedźwiedzi. 

- To ogromny zaszczyt i jeszcze większa odpowiedzialność. Z racji bliskości regionu z którego pochodzę do granicy z Litwą doskonale rozumiem problematykę stosunków polsko-litewskich - przekazał poseł. 

Poseł przedstawił też swoje priorytety na obecną kadencję: 

 

  • Musimy lepiej korzystać z wypracowanych już narzędzi, będę dążył do umocnienia inicjatywy Trójkąta Lubelskiego i młodzieżowego Trójkąta Lubelskiego, czyli multilateralnej współpracy politycznej, ekonomicznej i społecznej między Polską, Litwą i Ukrainą. 
  • Polska i Litwa muszą ściśle współpracować politycznie i militarnie by zapewnić naszym państwom skuteczną obronę przed agresorami ze wschodu. 
  • Nasze narody mogą odegrać kluczowe role w dążeniach Ukrainy do UE i NATO. 
  • Będę wspierał litewskie szkoły na Sejneńszczyźnie - jak wspominałem, kilka dni temu odbyłem spotkanie z Ministrą Nowacką w tej sprawie. 
  • Będę zabiegał o wsparcie dla polskiej diaspory na Litwie. 

 

16 Komentarzy

Ty chłopie zadbaj o nasze lokalne interesy, drogę S8, pieniądze na drogi, bezpieczeństwo itp. Jak narazie nic w tych kwestiach nie działasz poza fotkami na FB ze spotkań z których nic nie wynika. Litwini nic nas nie obchodzą, sami o siebie potrafią nieźle zadbać.

tak obiecał zająć się Suwałkami, drogami... a zajął się .... ech, jak to w PO "obiecanki cacanki"

Nie chcemy litwinizacji , się panoszą tylko tu jakby żreć nie mieli co u siebie

SUWALAKPATRIOTA

01/03/2024

Szkoda, że zrzucają tyle na Jacka. W pierwszej kolejności, stosunki polsko-litewskie powinny zacząć się od równego traktowania polaków na litwie i litwinów w polsce.

......

02/03/2024

Dodane przez SUWALAKPATRIOTA w odpowiedzi na

A czego brakuje tym" polakom " (w większosci to spolonozowani Litwini i Rusini )w Litwie ?Mają dostęp do polskich szkół na wszystkich szczeblach, polską telewizję ,audycje radiowe w głownych kanałach,nowe domy kultury,dotacje państwowe itd.A że nie nauczyli się państwowego języka nawet przez 80 lat,albo chcą 95 proc.przedmiotów po polsku ,lub chcą do litewskiego alfabetu wprowadzić nie litewskie litery to już jest wielka przesada.Taką polityką oni  sami sobie szkodzą .Suwalszczyzna i Wileńszczyzna to od zawsze historyczne i etniczne litewskie ziemie z litewskim nazewnictwem ,które doświadczyły okrutnej polonizacji.W Suwałkach tez mamy wiele sławnych ludzi litewskiego pochodzenia.

Irek

03/03/2024

Dodane przez ...... w odpowiedzi na

cała litewska mentalność. Gadaj tak dalej, a zostawimy was samym sobie i kacap was czapką przykryje w ciągu tygodnia. Wtedy docenicie polaków, dzięki którym staliście się cywilizowanym narodem i mieliście szansę odzyskać niepodległość. Razem byliśmy potęgą, ale wam zawsze ten polak ością w gardle stał. Suwalszczyzna nigdy nie była wasza i nie będzie, za każdym razem jak próbowaliście to dostawaliście niezły łomot. 

Spójrz na mapę przed Unią z Litwą .Polska była takim wąskim paskiem bez dostępu do morza.To dzielni Litwini Jogaiła i Vytautas pokonali Krzyżaków, których zaprosił Morawiecki. Wielkie Księstwo Litewskie nawet bez Korony było potęgą .To rządy  "cywilizowanych " polskich panów i plebanów doprowadziło do rozbiorów .Marsz żeligowskiego na tylko co odrodzoną Litwę i był tą ością niezgody .Nawet w latach 90 -tych gdy Litwa ponownie ogłosiła niepodległość ,litewscy Polacy z Rosjanami utworzli "Jedinstwo" i rządali zostać w zsrr.Dopiero interwecja Polonii kanadyjskiej ostudziła ten głupi zryw.    To nie ty zdecydujesz kto kogo zostawi w razie wojny.Módl się lepiej żeby nie doszło do wojny !

Irek

03/03/2024

Dodane przez ...... w odpowiedzi na

ja się w sumie nie dziwię temu co wypisujesz, bo z tego  właśnie wynikają te wielkie strachy małego narodu. To oczywiście nie wasza wina, musicie tak do tego podchodzić żeby przetrwać i zachować tożsamość. Ale nie przesadzajcie z tą wielkością i roszczeniami do jakichś terytoriów, bo nic dobrego to wam nie przyniesie.

Lenkijos patriotas

03/03/2024

Dodane przez ...... w odpowiedzi na

A tego brakuje, że Polacy na Litwie są dyskryminowani na każdym kroku. Choćby przez obowiązek pisowni polskich nazwisk po litewsku czy zakazaowi posługiwania się językiem polskim. I Wy LietuviaiI doskonale o tym wiecie. Iw du**pie mam co działo się w XIV czy XV w. Byliście i nadal jesteście parszywymi nacjonalistami.

***https:***//www.rp.pl/opinie-prawne/art13779741-dyskryminacja-polskiej-mniejszosci-…***

SuwalakPatriota

04/03/2024

Dodane przez ...... w odpowiedzi na

Po pierwsze i najważniejsze, Suwalszczyzna została skolonizowana od podstaw w XVIII wieku, po pladze która zabiła chyba z 95% ludności. Niemal wszyscy nowo przybyli osadnicy od Wisztyńca aż po Sopoćkinie nie byli litwinami.

A tobie pewnie jeszcze wmówiono, że Jaćwingowie byli litwinami.

Już prawie 5 msc po wyborach, 3miesiące nowe rządu a pan poseł nie zrobił nic...

olo

03/03/2024

Dodane przez Wacek w odpowiedzi na

bo to picuś, glacuś. Lans, fotki, a merytoryki zero. W radzie miasta ta sama zasada działania. Ale lemingom to wystarczy, wybierają takich lalusiów, albo landrynki i potem mamy to co mamy. 

Nie zrobił do tej pory i nic nie zrobi przez całą kadencje … tzn zrobi kolejne zdjęcia na FB😆

Nie dla Ukrainy w U E.

Teraz niszczą nam przemysł.Bysmy chcieli żeby Polscy posłowie dbali o interesy Polski a nie Ukrainy. 

 

Dodaj komentarz