luty
15
środa
godzina:
16:00

Spotkania z historią mody | Ikony i ofiary mody w historii

data zakończenia:
Kawiarnia Artystyczna, ul. Noniewicza 71

 

“Fashion icon”, a może “fashion victim”? Co sprawia, że jedne postaci nadają ton modzie czasem na całe pokolenia, a inne płacą wysoką cenę za swoje wybory modowe? Tym razem, podczas Spotkania z historią mody porozmawiamy o postaciach, których stylizacje i wybory modowe zapadały w pamięć tak współczesnych, jak potomnych i niekiedy do dziś wywierają wpływ na to, jak modę i ubiór postrzegamy my sami.

 

15.02.2023, godz. 16.00-19.00
Kawiarnia Artystyczna, ul. Noniewicza 71

Wstęp wolny.

Propozycja dla osób dorosłych. Minimum wiekowe: 15 lat.

 

Ubiór jest doskonałą formą komunikacji wizualnej. Badając sposób ubierania się ludzi w różnych okresach historycznych, możemy dowiedzieć się wiele nie tylko o nich samych jako jednostkach, ale również o społeczeństwie, w jakim żyli. Już Ludwik XIV napisał: „Moda jest zwierciadłem historii. Odzwierciedla bowiem społeczne, ekonomiczne i polityczne przemiany, a nie tylko ludzkie kaprysy.”

 

Spotkania z Historią Mody to cykl otwartych spotkań dla zainteresowanych historią mody i związanymi z nią ciekawostkami i rękodziełem. Spotkania odbywają się raz w miesiącu i składają z krótkiego wykładu z towarzyszeniem prezentacji (multimedialnej oraz fizycznej – rekonstrukcji kompletnego stroju lub elementu stroju z epoki) oraz warsztatów praktycznych, na których uczestnicy pod kierunkiem i z pomocą instruktorki podejmą próby kroju i szycia własnych strojów bądź ich elementów z prezentowanej lub wybranej przez siebie epoki, z użyciem historycznych metod i materiałów (mile widziane własne).

 

Jeśli nawet uczestnik nigdy wcześniej nie miał igły z nitką w dłoniach, to jest to właśnie ten moment, by spróbować! Wcześniejsze doświadczenie w szyciu i innych pracach ręcznych nie jest wymagane, wszystkie niezbędne techniki zostaną uczestnikom zademonstrowane od podstaw, a nabytą wiedzę będą mogli zastosować w praktyce. Uczestnikom zostaną udostępnione niezbędne materiały i przyrządy, a wykonane przez siebie prace będą mogli zabrać do domu. 

 

Prowadzenie: Magdalena Zielińska, Pracownia Dziedzictwa Kulturowego SOK.

Kalendarium