Światowy Dzień Chorego w suwalskim szpitalu psychiatrycznym

Światowy Dzień Chorego to święto, które w 1992 r. ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II

 

Spotkanie z okazji Światowego Dnia Chorego odbyło się w czwartek (08.02) w suwalskim szpitalu psychiatrycznym. Była wystawa prac chorych, charytatywny kiermasz oraz szkolenie z udzielania pierwszej pomocy.

 

Światowy Dzień Chorego to święto, które w 1992 r. ustanowił Ojciec Święty Jan Paweł II. Obchodzone jest 11 lutego, w dniu wspominania w Kościele powszechnym pierwszego objawienia Maryi w Lourdes. To czas modlitwy w intencji chorych, ale też spotkań, wydarzeń artystycznych i wykładów. Takie spotkanie miało właśnie miejsce wczoraj w Specjalistycznym Psychiatrycznym Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej w Suwałkach. Dzień chorego stworzył też okazję do otwarcia nowej sali, która powstała w ramach programu Klub Pacjenta.

– To jest bardzo ważne święto dla naszych chorych. Oprócz wykładów i szkolenia z pierwszej pomocy zorganizowaliśmy w tym roku także kiermasz i wystawę prac pacjentów. Serdecznie na nią zapraszam, bo tam widać tę codzienną pracę terapeutów. Pacjenci, uczestnicząc w zajęciach poza oddziałem, mają możliwość odreagowania ,zapomnienia o swojej chorobie, skupienia się na innych czynnościach i to ma bardzo dużą wartość terapeutyczną. –Mam nadzieję ,że otwierany dziś Klub Pacjenta będzie miejscem, w którym pacjent znajdzie przestrzeń na chociaż chwilę spokojnej rozmowy, dlatego, że tutaj będą pracowali asystenci zdrowienia. Że stanie się azylem, w którym pacjenci odnajdują spokój - mówiła Bożena Łapińska, dyrektor placówki. 

W uroczystości z okazji Światowego Dnia Chorego uczestniczyła Wiesława Burnos, członek zarządu województwa podlaskiego. Podczas spotkania przekazała ona na ręce dyrektor szpitala Bożeny Łapińskiej symboliczny czek na kwotę 30. tysięcy złotych, przeznaczony na zakup defibrylatorów.

- Jestem tutaj z wami od początku, bo jest to dla mnie ogromnie ważne święto. Będąc w suwalskim szpitalu, zauważam niezwykłą dbałość nie tylko jeśli chodzi o sprzęty, ale także elementy wystroju, niewątpliwie wpływające na rekonwalescencję pacjentów. Dziś składam na ręce pani dyrektor podziękowania wszystkim pracownikom i szczere gratulacje – powiedziała Wiesława Burnos.  

Foto: Podlaskie.eu

2 Komentarzy

Dodaj komentarz