Radni poparli petycję mieszkańców Raczkowskiej

petycja mieszkańców Raczkowskiej przeciwko budowie stacji benzynowej

W środę (25.05) podczas Sesji Rady Miasta Suwałki radni pozytywnie rozpatrzyli petycję mieszkańców ulicy Raczkowskiej, sprzeciwiających się budowie stacji benzynowej w sąsiedztwie ich bloku.

 

Na początku bieżącego roku do Urzędu Miejskiego w Suwałkach wpłynęła petycja mieszkańców bloku przy ul. Raczkowskiej 185, usytuowanego na wyjeździe z Suwałk w kierunku Raczek i jednocześnie sąsiadującego z Suwalską Specjalną Strefą Ekonomiczną. Duża liczba TIRów, wywrotek, ciężarówek przejeżdżających dobowo uzasadniła budowę już dwóch stacji benzynowych — jednej w odległości 300 metrów od granic ich działki w stronę centrum Suwałk oraz drugiej oddalonej od bloku o ok. 800 metrów w stronę Raczek. Trzecia, około 1 km od bloku, na terenie Gminy Suwałki, ma powstać w kombinacji z McDonaldem.

- Osoby wydające pozwolenie na budowę, oceniające przecież projekt budowlany, nie widzą nic złego w budowie kolejnej stacji benzynowej w bezpośrednim sąsiedztwie naszego budynku mieszkalnego, tuż pod naszymi oknami, dosłownie za ogrodzeniem. Jesteśmy tym postępowaniem bardzo zbulwersowani i zdziwieni, jak można ludziom „zafundować" taką inwestycję pod oknami - żalili się mieszkańcy. 

W petycji przesłanej do suwalskiego Ratusza petenci prosili o cofnięcie pozwolenia na budowę stacji benzynowej oraz wprowadzenie zapisu „o działalności nieuciążliwej" w „Planie zagospodarowania przestrzennego Miasta Suwałk" na wszystkich działkach bezpośrednio graniczących z ich. Pod petycją podpisały się 123 osoby. 

 

W ramach prowadzonych czynności Zespół kontrolny przed dwoma tygodniami zorganizował spotkanie z mieszkańcami, podczas którego uczestnicy spotkania po raz kolejny wyrazili swoje obawy związane z planowaną inwestycją. Zespół kontrolny stwierdził, że w związku z rozwojem gospodarczym miasta (powstające zakłady produkcyjne na obszarach Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej) komfort życia mieszkańców bloku staje się coraz mocniej ograniczany, a w związku z tym ich obawy są uzasadnione. 

- Wzrost natężenia ruchu, a tym samym emitowanych spalin i hałasu jest wysoce prawdopodobne, co nie ulega wątpliwości, że będzie powodowało odczuwalne uciążliwości dla mieszkańców bloku znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie. Niezależnie od faktu, iż kwestia możliwości budowy na tym terenie stacji paliw została rozstrzygnięta w procedurze miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, to należy rozważyć podjęcie czynności przez samorząd w zakresie jego zmiany w celu ochrony mieszkańców i zapewnienia im odpowiednich warunków życia w miejscu zamieszkania - przekazała komisja. 

W związku z tym radni postanowili uwzględnić petycję w zakresie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego poprzez wprowadzenie ograniczenia co do możliwości prowadzenia działalności mogącej powodować uciążliwość  mieszkańcom budynku przy ul. Raczkowskiej 185. W zakresie cofnięcia pozwolenia na budowę Rada Miejska nie jest jednak organem właściwym.

5 Komentarzy

Obywatel

26/05/2022

Jaką uciazliwosc powodują dla nich te stacje odległe o kilkaset metrow? Cos sobie ubzdurali. Ruch samochodowy bedzie i tak i tak. A moze boja sie wybuchow?

Andrzej

29/05/2022

Miasto wydało pozwolenie na budowę stacji benzynowej, aż tu znienacka zakaże działania stacji benzynowej.
Kto zapłaci odszkodowanie inwestorowi ?
Pan zapłaci, pani zapłaci, my zapłacimy.

Mam wrażenie, że miasto nie ma żadnej wizji rozwoju, a wszystkie plany zagospodarowania przestrzennego są uchwalane na życzenie deweloperów mieszkaniowych i inwestorów.

Przykłady? Proszę bardzo!
Sąd na wygwizdowie.
Osiedle na Przytorowej
Budowa 7 kondygnacji na Bulwarowej
Patoosiedle na Franciszkańskiej.

Dodaj komentarz