Festiwal Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Garbasiowa Sosenka”

XII edycja „Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej" w Suwałkach

 

W niedzielę (26.05) w muszli koncertowej w Parku Konstytucji 3 Maja odbyła się XII edycja „Festiwalu Piosenki Harcerskiej i Turystycznej „Garbasiowa Sosenka”, organizowanego przez Hufiec ZHP Suwałki im. Tadeusza Lutostańskiego.

 

Wydarzenie skierowane było nie tylko do środowisk harcerskich, ale także do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych w Suwałkach. Uczestnicy festiwalu mogli zgłaszać się w trzech kategoriach: soliści do lat 13, soliści powyżej lat 13 oraz zespoły w grupach od 2 do 10 osób. Ideą festiwalu jest promocja twórczości zuchów i harcerzy oraz osób niezrzeszonych, popularyzacja piosenki harcerskiej i turystycznej, prezentacja dorobku artystycznego środowisk harcerskich oraz wymiana doświadczeń pomiędzy różnymi środowiskami harcerskimi oraz szkolnymi. Poprzez te działanie harcerze zaprezentowali dorobek artystyczny swoich środowisk szerszej publiczności oraz zachęcili osoby niezrzeszone do wstąpienia w ich szeregi. Zaprezentowali także drużyny, które działają w ich hufcu.

- Wydaje mi się, że harcerskie ideały, że to co od dziesięcioleci harcerstwo proponuje młodzieży, to jest wciąż aktywne. Oczywiście są multimedia, są komputery, komórki - wszystko to ma swoje znaczenie i wszystko to młodzieży zabiera czas. Jednak jeżeli się zdecydują wstąpić do harcerstwa, bo ich kolega czy koleżanka już wstąpili, bo widzą, że grupa np. zamiast tradycyjnego harcerstwa, które może by nużyło, robi coś w rodzaju pionierki, gdzie idą w las, budują sobie schronienia, gotują sobie obiady na ognisku i przeprowadzają musztry tak jak dawniej robiono, to jest na to duże zainteresowanie. Harcerstwo to solidny fundament do dorosłego życia. To przede wszystkim taki stary skautowski ideał braterstwa. Jest nas wielu, mamy różne ścieżki, ale Robert Baden-Powell stworzył dekalog, czyli to prawo harcerskie, które we wszystkich językach jest prawie identyczne, według którego pracujemy, działamy i staramy się postępować. Zwracam tu uwagę - staramy się - nie możemy straszyć harcerzy, że musimy tacy być. My się staramy być tacy - mówił Krzysztof Masłowski, komendant hufca ZHP kręgu seniora imienia Batalionu Wigry.

Nagrodami dla zwycięzców konkursu festiwalowego były między innymi sadzonki sosny przekazane przez Nadleśnictwo Suwałki. W ten sposób organizatorzy chcieli propagować ideę dbania o środowisko i działania proekologiczne. Na zebranych w parku czekały także zabawy i animacje dla dzieci, dania z grilla, czy stoiska promocyjne ratowników i służb mundurowych.

 

Dodaj komentarz