Święto 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich

Święto 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Hipolita Kozietulskiego.

W sobotę (08.05) przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach odbyła się skromna uroczystość upamiętniająca Święto 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Hipolita Kozietulskiego.

 

8 maja był tradycyjnie w Suwałkach, w okresie międzywojennym, dniem Święta 3 Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Hipolita Kozietulskiego. Początkowo jako święto Sztandaru Pułku (w rocznicę jego wręczenia), a od lat 30-tych jako święto pułku. Dla uczczenia tej rocznicy dziś w Suwałkach odbyły się skromne uroczystości upamiętniające  ważną w historii naszego miasta datę. Wzięli w nich udział przedstawiciele 1 Batalionu Zmechanizowanego Szwoleżerów Mazowieckich z Orzysza z dowódcą batalionu ppłk Piotrem Półbratkiem na czele, wraz ze sztandarem batalionu, Szwadronu Honorowego 3. Pułku Szwoleżerów Mazowieckich im. płk Jana Hipolita Kozietulskiego z dowódcą szwadronu rtm. kaw. ochotn. Piotrem Szakaczem, a także Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” z dyrektorem muzeum i komendantem grupy Jerzym Brzozowskim. Delegacje złożyły kwiaty pod popiersiem płk Jana Hipolita Kozietulskiego przy Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

 

- Był to jeden z trzech pułków stacjonujących w okresie międzywojennym na terenie Garnizonu Suwałki. Zarówno kadra oficerska jak i żołnierze tego pułku wywarli duży wpływ na codzienne życie międzywojenne w Suwałkach. Jeśli chodzi o miejsca związane z pułkiem w Suwałkach to należy wymienić koszary, ale od jakiegoś czasu ważnym miejscem stał się również plac przed Muzeum Okręgowym ponieważ trafiło do nas popiersie patrona pułku, płk Jana Hipolita Kozietulskiego. Ważnym miejscem są też suwalskie cmentarze, gdzie spoczywają stacjonujący w suwalskim pułku szwoleżerowie -  mówił podczas uroczystości Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach i Komendant GRH „Garnizon Suwałki”.

 

2 Komentarzy

mietek

08/05/2021

Te maseczki są piękne. Co ONI zrobili z tym krajem?

Dodaj komentarz