Święto najstarszej parafii na Suwalszczyźnie

święto kościelne, msza kościół

W niedzielę (25.07) parafia pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Przerośli obchodziła uroczystości jubileuszowe 450. lat istnienia.

 

Ks. kan. Janusz Chachulski, proboszcz najstarszej parafii na Suwalszczyźnie podkreślał, że społeczność parafialna nie tylko jest gospodarzem tej uroczystości, ale kontynuatorem wiary wielu pokoleń. „Parafię w Przerośli, która należała wówczas do archidiecezji wileńskiej założył ks. Wojciech Grabowski. Formalny akt utworzenia i uposażenia parafii w mieście Przerośl w 1571 r. udzielił król Zygmunt August. Wówczas to parafii przyporządkowano cztery odpusty: pierwszy w uroczystość Trójcy Przenajświętszej, drugi w święto Narodzenia Panny Maryi, trzeci na św. Michała Archanioła, a czwarty na św. Mikołaja. Czynimy starania, aby bogactwo historii naszej parafii było świadectwem wiary dla nas i kolejnych pokoleń” – wyjaśniał ks. proboszcz. Obecnie w parafii zachowały się dwa odpusty: na Przemienienie Pańskie – 6 sierpnia oraz w święto Narodzenia NMP – 8 września. Księgi parafialne datuje się od 1864 r.

 

Uroczystej Mszy św. dziękczynnej za dar 450. lat wiary i błogosławieństwa Bożego w Przerośli, przewodniczył i homilię wygłosił bp Jerzy Mazur. Podczas uroczystości biskup dokonał aktu konsekracji ołtarza. - Świętując dzisiaj Jubileusz 450-lecia parafii pragniemy uświadomić sobie bogatą i trudną historię tej miejscowości, parafii oraz zaczerpnąć z mądrości i odwagi ludzi, którzy tworzyli jej początki i przez 450 lat tworzyli jej przyszłość. Niech ta mądrość i oddanie pomogą nam odpowiadać na współczesne wyzwania, które stoją przed nami - mówił Jerzy Mazur.

 

Foto: Diecezja Ełcka

Dodaj komentarz