Wkrótce skorzystamy z Tężni Solankowej na Bulwarach

mini tężnia solankowa powstaje na suwalskich bulwarach

 

Z końcem kwietnia gotowa powinna być mini tężnia solankowa, która powstaje na suwalskich bulwarach nad Czarną Hańczą.


Budowa tężni to jeden ze zwycięskich projektów w głosowaniu na Suwalski Budżet Obywatelski 2023. W kategorii dużych projektów zajęła I miejsce uzyskując 1893 głosy. Ze względu na niezbędne procedury oraz uzgodnienia z konserwatorem zabytków budowa rozpoczęła się wiosną tego roku.

 

Tężnia będzie mieć kształt prostokąta o wymiarach 10×20 m ze ścianami obłożonymi tarniną o wysokości ścian tarniny minimum 3m i całkowitej wysokości około 3,5 m. Wokół tężni znajdzie się minimum osiem ławek i dwie leżaki. Inwestycję wykonuje Kryształowy Świat z Libiąża, a koszt prac to 567 tysięcy złotych.

 

Mini tężnia to drewniana budowla pokryta gałązkami tarniny, na które spływa solanka rozbijając się o poszczególne gałązki brzozowe, w wyniku czego tworzy się aerozol bogaty w mikroelementy. Inhalacje pomagają skutecznie walczyć w profilaktyce schorzeń górnych dróg oddechowych a także w przypadku ogólnego wyczerpania. Wokół tężni wytwarzany jest specyficzny mikroklimat, który działa bakteriobójczo, bogaty jest w wapń, jod, magnez, potas, brom, żelazo i sód. Szacuje się, że godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

 

4 Komentarzy

Ciekawe, czy głupek wie, że tarnina, to śliwa tarnina (Prunus spinosa)? Chwilę później, że to gałązki brzozy. Luuuudzie....k.... litości!!!!

Boże daj siłę

22/04/2024

XXX,a to może zbuduj większą i pokaż ludziom jak to się robi.Mi osobiście nie przeszkadza ten błąd w nazwie gałązek a inicjatywa jest świetna.Kiedy czytam twoje komentarze ,to zawsze coś masz przeciw. Ile ty masz w sobie żółci? Razem z SUWAKIEM możecie obdarować nią rzesze ludzi będących zawsze na nie. Nie pozdrawiam

 

Cwaniak z Suwałek

22/04/2024

Dodane przez Boże daj siłę w odpowiedzi na

takie małe coś i za 567 tysięcy? Idź się walnij w czoło kafarem jeśli myślisz że to dobra cena za taki szmelc.

Dodaj komentarz