Nowy sprzęt w suwalskim pogotowiu

Pogotowie w Suwałkach dostało nowy sprzęt

Przekazania do użytku sprzętu medycznego i aparatury odbyło się w środę (16.09) w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego SP ZOZ w Suwałkach.

 

Sprzęt został zakupiony w ramach projektu pn.: „Poprawa sytuacji epidemiologicznej w związku z zagrożeniem spowodowanym przez koronawirus SARS-COV-2 na terenie województwa podlaskiego", finansowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Podlaski Urząd Wojewódzki – w ramach dotacji oraz innych darczyńców. Pula środków na całe województwo wyniosła 52 mln zł, a do Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Suwałkach trafiło 2 mln 368 tys.

 

- Kiedy wybuchła pandemia koronawirusa podjęliśmy decyzję jako Zarząd Województwa Podlaskiego o stworzeniu programu, który miał wyposażyć nasze jednostki służby zdrowia w województwie podlaskim w niezbędny sprzęt. Robimy to, aby wspomóc nasze jednostki, aby mieszkańcy naszego województwa czuli się bezpiecznie, ale ważni są też Ci, którzy pracują na pierwszej linii frontu. Lekarze, ratownicy i pielęgniarki też muszą pracować w jak najlepszych warunkach i czuli się bezpiecznie - mówił członek Zarządu Województwa Podlaskiego, Marek Malinowski.

 

Co konkretnie zostało zakupione za otrzymane pieniądze przekazała Krystyna Szczypiń, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. To przede wszystkim dwa ambulansy typu C, z czego jeden z nich ma napęd 4x4, a drugi został wyposażony w nosze bariatryczne, które umożliwiają przewożenie pacjenta o wadze do 318 kilogramów. Ambulans transportowy z podstawowym wyposażeniem, dwie komory dekontaminacyjne, cztery komory izolacyjne, dwa defibrylatory typu lifepak 15, pięć respiratorów transportowych, cztery reduktory tlenowe. Do tego dochodzą jeszcze środki ochrony indywidualnej takie jak maski pełnotwarzowe, kombinezony ochronne, przyłbice, gogle, termometry czy maty do dekontaminacji. 

 

- Zakup tego typu sprzętu jest niezbędny do podejmowanych działań w walce z koronawirusem. Będzie on wykorzystywany przez nasze zespoły szczególnie w tych działaniach związanych z pandemią, ale też pojawią się na wyposażeniu zespołów ratownictwa medycznego, które z tych działań nie mogą być wyłączone. Mamy teraz w naszej pracy nową strukturę zespołów. Zostały powołane dodatkowe karetki typu COVID przeznaczone do przewozu chorych bądź też chorych z podejrzeniem. Zadania cały czas się będą jednak zmieniać - mówiła dyrektor.

 

Jak powiedział obecny na przekazaniu Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, życie ludzie jest najwyższą wartością i trzeba być przygotowanym, by je chronić. - O przygotowaniu nie świadczą tylko umiejętności i kompetencje człowieka, który niesie pomoc, ale ważną rolę odgrywa też sprzęt. Cieszę się, że taki sprzęt trafił dziś do suwalskiej placówki i będzie służył głównie mieszkańcom Suwalszczyzny. Nie dorównamy organowi prowadzącemu, ale jako miasto również przekazaliśmy 65 tysięcy złotych licząc, że ta skromna kwota pozwoliła na nabycie tych urządzeń - przekazał włodarz. 

 

Dodaj komentarz