Bezpłatne szczepienia przeciwko HPV

Darmowe szczepienia dziewcząt w Suwałkach

Miasto Suwałki rozpoczyna akcję bezpłatnego szczepienia dziewczynek z Suwałk przeciw rakowi szyjki macicy.

 

Z programu realizowanego w 2020 roku mogą skorzystać dziewczęta urodzone w latach 2006 i 2007, posiadające Suwalską Kartę Mieszkańca.

 

Wirus HPV to ludzki wirus brodawczaka. Wyróżnia się 150 typów HPV chorobotwórczych dla człowieka, wśród których, typy 16 i 18 należą do wysoko onkogennych typów wirusa, które odpowiadają za zmiany przedrakowe szyjki macicy i raka szyjki macicy. Do zakażenia HPV dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej. Rak szyjki macicy jest drugim pod względem częstości występowania nowotworem złośliwym u kobiet na świecie. W Polsce odnotowuje się ok. 3 000 zachorowań na raka szyjki macicy rocznie, 50% chorych umiera.

 

Szczepionki przeciw HPV chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa 16 i 18. Dodatkowo są przeznaczone do ochrony przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu oraz brodawkami narządów płciowych. Szczepionki przeciw HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Stosowane obecnie szczepionki nie zawierają żywego materiału biologicznego, więc nie mogą doprowadzić do zakażenia. Ich zastosowanie pomaga układowi odpornościowemu rozpoznać i zniszczyć wirusa zanim dojdzie do pełnej infekcji. Występuje przy tym niewiele działań niepożądanych, tj. ból w miejscu wstrzyknięcia, zaczerwienienie, świąd, obrzęk, zmęczenie, ból głowy i mięśni.

 

Po 10 latach programów szczepień przeciw HPV, kraje prowadzące szczepienia odnotowały 90% redukcję infekcji wirusem HPV typu 6, 11, 16 i 18 oraz 90% zmniejszenie zachorowalności na brodawki narządów płciowych. Ponadto aż o 85% zmniejszyła się liczba patologii wysokiego stopnia szyjki macicy. 

 

Realizatorami szczepień są: 

1. NS ZOZ POLI-MED
tel. (87) 567 10 22
ul. Pułaskiego 26A 

2. Szpital Wojewódzki im. dr. L. Rydygiera w Suwałkach 
tel. (87) 562 95 79
ul. Szpitalna 60 

3. NZOZ VITA-MED Sp. p.,
tel. (87) 567 73 65
ul. Putry 9 

 

Dziewczynki zapisane jako pacjentki do ww. przychodni podstawowej opieki zdrowotnej zostaną zaszczepione w swoich przychodniach. Dziewczynki zapisane do innych przychodni na terenie miasta mają możliwość zaszczepienia się u jednego z ww. realizatorów.

 

Podawanie pierwszej dawki szczepionki zakończy się: 16 października 2020 roku dla dziewcząt urodzonych w 2006 r. i 16 listopada 2020 roku - dla dziewcząt urodzonych w 2007 r. Dziewczęta, które nie przyjmą pierwszej dawki szczepionki przed ww. terminami nie będą mogły skorzystać z bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego.
 

1 Komentarzy

Dodaj komentarz