Wyłudzanie podatku VAT - zatrzymano kolejne osoby

zatrzymali kolejne osoby uczestniczące w procederze wystawiania i posługiwania się fikcyjnymi fakturami

Funkcjonariusze Delegatury CBA w Bydgoszczy działając w śledztwie Prokuratury Okręgowej w Suwałkach zatrzymali kolejne osoby uczestniczące w procederze wystawiania i posługiwania się fikcyjnymi fakturami.

 

Prokuratura Okręgowa w Suwałkach nadzoruje śledztwo, w toku którego Funkcjonariusze Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Bydgoszczy zebrali materiał dowodowy pozwalający na przedstawienie oraz uzupełnienie zarzutów dziewięciu osobom w związku ze sprawą dotyczącą wystawiania nierzetelnych faktur kosztowych warszawskim przedsiębiorcom. W maju i czerwcu przeprowadzono trzy kolejne realizacje. W ich wyniku m.in. doprowadzono do Prokuratury Okręgowej w Suwałkach dwóch nowych podejrzanych, którym następnie prokurator przedstawił zarzuty.

 

Śledztwo zostało wszczęte na podstawie materiałów zgromadzonych przez funkcjonariuszy CBA. Dotychczas w toku prowadzonego od dłuższego czasu postępowania zatrzymano i przedstawiono zarzuty 46 podejrzanym. Przeprowadzono także kilkadziesiąt przeszukań, podczas których zabezpieczono dokumentację księgową oraz elektroniczne nośniki danych. 

 

Sprawa jest wielowątkowa. Główny wątek dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT poprzez wystawianie i wprowadzanie do obrotu gospodarczego nierzetelnych faktur VAT oraz tzw. „prania brudnych pieniędzy” pochodzących z tej działalności. W transferze środków pochodzących z przestępstwa udział brały, poza podmiotami polskimi, podmioty zagraniczne, tj. spółki cypryjskie, brytyjskie i emirackie. Śledztwo jest rozwojowe, a już obecnie dotyczy co najmniej kilkunastu tysięcy fikcyjnych faktur i uszczuplenia podatkowego na kwotę co najmniej 70 mln zł. W śledztwie planowane są kolejne czynności.

 

 

Źródło: Prokuratura Okręgowa w Suwałkach

Dodaj komentarz