Świętujemy 300-lat Suwałk

obchody 300 lecia Suwałk

Sportowo, rodzinnie i kulturalnie. Tak w największym skrócie można opisać rozpoczęte w sobotę (15.08) dwudniowe obchody 300-lecia Suwałk.

W roku 1720 król August II Sas (Mocny) potwierdził kamedulski akt lokacyjny z 1715 roku i Suwałki stały się miastem. W ten weekend mieszkańcy miasta i zebrani goście świętują więc nadanie praw miejskich grodowi nad Czarną Hańczą. Atrakcji, mimo pandemicznych ograniczeń, zorganizowano naprawdę sporo. Pierwszy, sportowy akcent, odbył się już w sobotni poranek. Miłośnicy biegania i aktywnego spędzania czasu wzięli udział w Rodzinnym Biegu Śniadaniowym, który wystartował z Placu imienia Marii Konopnickiej i spokojnym tempem przemieścił się nad Zalew Arkadia, gdzie czekało śniadanie dla uczestników i muzyczny koncert.

Później bieganie weszło już na wyższy poziom za sprawą trzech pasjonatów: Wojciecha Klekotko, Jarosława Perkowskiego oraz Pawła Basałaja, którzy postanowili na swój sposób uczcić święto Suwałk. Panowie zorganizowali bieg sztafetowy pod nazwą „300 kilometrów na 300-lecie Suwałk”. Dystans biegacze pokonują na zmianę i planują ukończyć go po około 30 godzinach. Trasa przebiega ścieżkami wzdłuż zalewu Arkadia oraz rzeki Czarna Hańcza. Finisz zaplanowany jest jutro około godz. 18:00 w Parku Konstytucji 3 Maja. W każdym momencie mieszkańcy miasta mogą dołączyć się do biegu i na wybranym przez siebie dystansie dołożyć własną cegiełkę do tego przedsięwzięcia.

Dużo działo się również na Bulwarach nad Czarną Hańczą, gdzie czekały atrakcje dla całych rodzin, a w szczególności dla najmłodszych.  Były animacje dla dzieci, gry i zabawy z animatorami oraz konkursy z nagrodami. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zakopanie Kapsuły Czasu na Bulwarach. To specjalnie przygotowana puszka w której umieszczono wiele związanych z miastem pamiątek. Znalazł się w niej m.in. mapa z planem miasta czy specjalnie przygotowany znaczek pocztowy z okazji 300-lecia Suwałk. Nie zabrakło też listów od samych mieszkańców, którzy opisywali w nich, jak ich zdaniem wyglądać będą Suwałki za sto lat, gdy kapsuła ma zostać odkopana.

Pierwszego dnia jubileuszu odsłonięta została też plenerowa „wystawa  fotograficzna z okazji 300-lecia Suwałk” – Camera Art Studio we współpracy z Małą Szkołą Fotografii i Biblioteką Publiczną im. Marii Konopnickiej . W Parku Konstytucji 3 Maja zebrani mogli obejrzeć widowisko historyczne pt. ,,Kartki z historii Suwałk” dotyczące nadania praw miejskich Suwałkom przez króla Augusta II Mocnego. Pierwszy dzień zakończył koncert w wykonaniu ZPiT Suwalszczyzna.

2 Komentarzy

Dodaj komentarz