W Krasnopolu dziękowali za plony

Dożynki Diecezjalne w Krasnopolu

Dożynki Diecezjalne odbyły się w minioną sobotę (05.09) na stadionie przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Krasnopolu.

 

Tradycja świętowania diecezjalnych dożynek ma już wieloletnią historię. Każdego roku wybrana parafia wraz z samorządem przygotowuje diecezjalne dziękczynienie za plony i trud pracy na roli. W tym roku dożynkom zorganizowanym w Krasnopolu (w jubileusz 250-lecia swego istnienia) towarzyszyło hasło: „Z Maryją dziękujemy Bogu za dar Eucharystii i plony”. Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Jerzy Mazur, biskup ełcki, a oprawę muzyczną wykonał Chór Ziemi Sejneńskiej pod dyrekcją Emilii Melon.

 

Po mszy kapłani przełamali się ze wszystkimi uczestnikami dożynek pobłogosławionym chlebem. Tradycyjnie też, każdy z uczestników mógł wziąć przygotowane woreczki z poświęconym ziarnem. Następnie został rozstrzygnięty konkurs na wieńce dożynkowe. Spośród 26 prezentowanych misternie wykonanych równianek, wieńców i pomysłowych form żniwnych, komisja wyłoniła 7 pierwszych miejsc w różnych kategoriach. Najwyżej ocenione zostały prace z miejscowości:  Majdan, Postawelek, Krasnopol, Aleksandrowo, Sejny i Przerośl. 

 

Świętowanie Diecezjalnych Dożynek w Krasnopolu miało nie tylko oprawę duchową, ale też artystyczną oraz kulinarną. Sołectwa przygotowały wspólny posiłek, a na scenie zaprezentowały się zespoły: „Onegdaj”, „Pogranicze” oraz „Przeroślaki”.

 

Foto: Diecezja Ełcka

3 Komentarzy

Dodaj komentarz