Kolejni wybitni sportowcy w Alei Olimpijczyków

IV edycja Alei Olimpijczyków w Szelmencie

Powiększa się Aleja Olimpijczyków w Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji "Szelment". W poniedziałek (14.09) uroczyście odsłonięto 12 nowych płyt oraz obelisk. 

 

Po raz czwarty WOSiR Szelment uhonorował zasłużonych dla Polski sportowców poprzez odsłonięcie pamiątkowych tablic. Dziś w Ośrodku pojawili się olimpijczycy, parlamentarzyści oraz władze wojewódzkie i miejskie. - Chcemy edukować dzieci poprzez sport, poprzez historię polskiego sportu. Mamy wystawę w naszym ośrodku, którą prowadzi Wojciech Fortuna, ale dzięki tej Alei można wyjść na zewnątrz i zapoznać się bliżej z historią sportowców, przeczytać to co wyryto na płytach i je dotknąć - mówił Paweł Żuk, prezes WOSiR Szelment. 

 

- Olimpijczycy to nasi ambasadorzy, którzy promują Polskę. Każdemu z nas jest bardzo miło, gdy słyszy na olimpiadzie Mazurek Dąbrowskiego. Szelment ma bardzo dobrą infrastrukturę i cały czas się rozwija. Cieszy również rozbudowywanie Alei Olimpijczyków, która ma służyć w szczególności młodemu pokoleniu, aby wiedzieli kto jakie dyscypliny sportu reprezentował - mówił poseł Mieczysław Baszko, członek komisji Polskiego Komitetu Olimpijskiego.

 

Jako pierwszy odsłonięty został obelisk zmarłego w lutym bieżącego roku Janusza Forteckiego. O upamiętnienie tej postaci mocno zabiegał Wojciech Fortuna. Mistrza olimpijski w skokach narciarskich z Sapporo trenował właśnie Fortecki i to pod jego okiem Fortuna jako pierwszy Polak w historii został zimowym mistrzem olimpijskim. - Jestem bardzo wzruszona. Myślę, że tacie bardzo by się podobało. Co prawda nie lubił za bardzo takich wielkich uroczystości, ale tutaj czułby się wspaniale. To wielka chwila. Jestem tu pierwszy raz, ale nie ostatni - mówiła obecna podczas uroczystości Magdalena Fortecka, córka trenera Janusza Forteckiego. 

 

Następnie uhonorowano olimpijczyków reprezentujących różne pokolenia sportowców. Pamiątkowe tablice otrzymali: Janusz Zarenkiewicz, Stanisław Gąsienica-Daniel, Kazimierz Kmiecik, Jan Domarski, Jerzy Zdzisław Kulej, Elwira Seroczyńska, Konrad Paszkiewicz, Grzegorz Skowroński, Andrzej Szarmach, Krystyna Danilczyk-Zabawska, Henryk Petrich oraz Janusz Gerard Pyciak-Peciak.

 

Dodaj komentarz