Praca w Niemczech dla par - które zawody dają dobre perspektywy na przyszłość?

Emigruj do Niemiec z bratnią duszą i zwiększaj własną karierę. To nie musi pozostać w sferze marzeń, ale może pozwolić

 

W Niemczech istnieje wiele możliwości zatrudnienia dla par. Jest to kraj o silnej gospodarce i wielu dobrych perspektywach na przyszłość. Miejsca pracy w inżynierii, nauczaniu i opiece zdrowotnej są szczególnie dobrze przystosowane dla par, które chcą pracować razem w Niemczech. W zależności od posiadanych umiejętności i kwalifikacji istnieje również wiele innych możliwości. Jeśli więc myślisz o pracy w Niemczech, zapoznaj się z wymienionymi tu możliwościami!

 

Aktualna sytuacja na niemieckim rynku pracy

Niemiecki przemysł jest obecnie na wyczerpaniu. Z powodu pandemii korony wiele firm musiało postawić swoich pracowników na krótki czas pracy lub nawet złożyć wniosek o niewypłacalność. Dotacje od państwa uratowały niektóre firmy przed upadkiem, ale firmy nadal walczą każdego dnia, aby utrzymać się na powierzchni.

 

Od tego roku uwidoczniły się także skutki wojny między Ukrainą a Rosją. Ceny żywności gwałtownie rosną, a wydatki na prąd, gaz i benzynę przekraczają budżet wielu gospodarstw domowych.

Mimo to Niemcy nadal zaliczają się do krajów o silnym i stabilnym rynku pracy. Ze względu na zwiększone aspiracje młodych ludzi do ukończenia szkoły średniej i zdobycia wyższego wykształcenia, w rzemiośle i wielu innych branżach brakuje wykwalifikowanych pracowników. Firmy starają się pokryć braki kadrą z zagranicy, dlatego pracownicy z Polski mają bardzo duże szanse na znalezienie pracy. Praca w Niemczech dla par nie stanowi więc problemu.

 

Zawody, na które jest duże zapotrzebowanie

W Niemczech w 2022 roku otwartych zostanie 853 000 miejsc pracy. W przeciwieństwie do innych krajów, stopa bezrobocia jest bardzo niska i wynosi 5,4 procent. Oznacza to nieskończone możliwości dla poszukujących pracy par z Polski, Czech i innych krajów sąsiadujących z Republiką Federalną.

 

We wszystkich sektorach rynku pracy brakuje wykwalifikowanych pracowników. Tradycyjne zawody pilnie potrzebują wzmocnienia, ale istnieje również duże zapotrzebowanie na zawody związane z nowoczesnymi trendami: 

 

Opiekunowie

Sektor zdrowia był zajęty już przed wybuchem epidemii koronawirusa. W związku z dużym pośpiechem w ostatnich latach personel pielęgniarski we wszystkich placówkach służby zdrowia został wypchnięty do granic możliwości. Pielęgniarki są rozpaczliwie potrzebne w szpitalach, domach opieki, gabinetach lekarskich i innych placówkach medycznych.

 

Pielęgniarki są jednym z najważniejszych członków zespołu opieki zdrowotnej. Zapewniają opiekę i wsparcie osobom chorym, starszym lub niesamodzielnym. Pielęgniarki pracują w różnych miejscach, w tym w szpitalach, domach opieki i klinikach. Mogą również pracować w domu.

 

Pielęgniarki zazwyczaj odbywają trzyletnią praktykę, ale istnieją również kursy dokształcające i przekwalifikowujące, aby sprostać dużemu zapotrzebowaniu. Pielęgniarki muszą posiadać dobre umiejętności pracy z ludźmi i odporność fizyczną.

 

Nauczyciele

Sektor edukacji to stabilna branża, która zawsze potrzebuje podaży. Dzięki obowiązkowi szkolnemu w Niemczech i powoli rozprzestrzeniającemu się wyżowi demograficznemu, zdolni nauczyciele są pilnie potrzebni.

 

Zawód nauczyciela jest bardzo szanowanym i popularnym zawodem. Poprzedzony jest kształceniem nauczycieli, ale poszukiwane są również osoby wchodzące z boku. Po studiach stoi Referendarium jako czas praktyki jako przygotowanie. Zawód nauczyciela jest bardzo zróżnicowany i daje wiele różnych możliwości.

 

Naukowiec ds. danych

Praca naukowca ds. danych polega na wykorzystaniu danych zgromadzonych przez firmę i przekształceniu ich w użyteczne dla firmy spostrzeżenia. Robią to poprzez łączenie danych z różnych działów i analizowanie ich w celu zbudowania kompleksowych modeli. Przygotowanie danych, opracowanie rozwiązań i prezentacja wyników to ważne zadania dla naukowca ds. danych.

 

Aby odnieść sukces w tym zawodzie, trzeba mieć dyplom z matematyki lub informatyki, ze szczególnym uwzględnieniem statystyki. Matematycy biznesowi i inżynierowie przemysłowi są również dobrymi kandydatami do tego zawodu. Coraz częściej zdarza się, że uniwersytety oferują kursy z zakresu nauki o danych, więc jeśli jesteś zainteresowany tą ścieżką kariery, koniecznie sprawdź te programy. Narzędzia statystyczne, języki programowania i systemy baz danych to ważne umiejętności, które należy posiadać jako naukowiec zajmujący się danymi.

 

Inżynier robotyki

Inżynierowie robotów są odpowiedzialni za projektowanie, rozwój, programowanie i utrzymanie robotów. Pracują w wielu branżach, w tym w motoryzacji, aeronautyce i produkcji. Inżynierowie robotyki wymagają dyplomu z robotyki lub inżynierii elektrycznej, a także znajomości języków programowania Simatic, Java lub Kuka. Praca ta jest zarówno ekscytująca, jak i pełna wyzwań, ponieważ wiąże się z pracą z najnowocześniejszą technologią. Inżynierowie robotyki są odpowiedzialni za zapewnienie bezpiecznego i wydajnego działania robotów oraz odgrywają kluczową rolę w rozwoju technologii robotyki.

 

Źródło: Obraz z StartupStockPhotos  z pixabay

https://pixabay.com/de/photos/treffen-brainstorming-gesch%c3%a4ft-594091/ (17.11.2022)

Dodaj komentarz