Klimator przenośny do mieszkania – 6 wskazówek jak wybrać odpowiedni

Klimator przenośny do mieszkania – 6 wskazówek jak wybrać odpowiedni

Upalny dzień nie musi być męczący. Z przenośnym klimatorem szybko schłodzisz pomieszczenie i odpowiednio je nawilżysz. Przy tym nie zapłacisz dużo, bo klimatory to tanie urządzenia. Także ich eksploatacja jest niedroga.

 

Co to jest klimator?

Wbrew pozorom nie jest to skrót od słowa klimatyzator. Klimator bowiem (zwany też klimatyzerem) to urządzenie, które co prawda służy do tego samego, co klimatyzator, ale chłodzi powietrze w zupełnie inny sposób.

 

Z punktu widzenia użytkownika najważniejsza będzie cena i koszty eksploatacji – klimatory są tańsze zarówno przy zakupie, jak i w użytkowaniu. Natomiast ich zdolność do chłodzenia powietrza można uznać za porównywalną. Jedno i drugie urządzenie zapewni przyjemny komfort termiczny w upalny dzień.

 

Jak działa klimator?

Najkrócej rzecz ujmując: zasysa gorące powietrze, schładza je i wypuszcza zimne. Metodę można porównać do działania oczyszczaczy. Czynnikiem chłodzącym w klimatorze jest zimna woda lub kostki lodu. Właśnie dlatego to urządzenie jest dość tanie w eksploatacji w przeciwieństwie do klimatyzatorów, które wykorzystują gaz chłodzący.

 

Warto też zauważyć, że moc przeciętnego klimatora, np. https://www.eldom.eu/produkt/klimator-przenosny-kc500-columbiavac, to zaledwie 65W. Nie ma więc obaw o znaczące podwyższenie rachunków za prąd. Nieco zaokrąglając ceny, można powiedzieć, że jedna doba pracy takiego klimatora kosztuje złotówkę, a przecież nikt nie używa go przez cały dzień.

 

Klimator nie tylko schładza powietrze, ale też nawilża je i wentyluje. Co to znaczy? Korzystając z klimatora, można odnieść wrażenie stałego przebywania w chłodnym i świeżo wywietrzonym pomieszczeniu.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze klimatora do domu?

 

Zalecana powierzchnia pomieszczenia – klimator będzie pracował skutecznie, jeśli jego wydajność będzie dopasowana do wielkości pomieszczenia. Warto to sprawdzić przed zakupem, bo źle dobrany klimator nie spełni pokładanych w nim nadziei.

 

Wielkość pojemnika na wodę – im większy, tym rzadziej trzeba go napełniać.

 

Dostępne tryby pracy i możliwość sterowania nimi – co prawda w klimatorach nie da się zaprogramować oczekiwanej temperatury, ale niektóre modele mają inne funkcje, którymi można sterować – np. nawilżanie pomieszczenia.

 

Cyfrowy panel sterowania z wyświetlaczem – to już właściwie standard, mało kto decyduje się na zakup urządzenia, z którego nie można nic odczytać.

 

Pilot zdalnego sterowania – kolejna wygoda, której nie da się przecenić. Możliwość włączenia lub wyłączenia urządzenia, a także zmiana parametrów pracy, bez wstawania z fotela to niezaprzeczalny komfort.

 

Programowalny czas pracy, czyli timer – pozwala na zaprogramowanie czasu, po którym urządzenie automatycznie się wyłączy. Przydatne, jeśli włączamy klimatyzer przed pójściem spać, ale nie chcemy, by działał całą noc.

 

Możliwość sterowania kierunkiem nawiewu – kiedy jest naprawdę gorąco, chcemy, żeby zimne powietrze płynęło bezpośrednio w naszym kierunku, zwłaszcza gdy nie musimy się nim z nikim dzielić. Kiedy jednak temperatura nie jest tak dokuczliwa lub w pomieszczeniu jest więcej osób, wolimy, by chłodne powietrze rozprzestrzeniało się równomiernie po całym pokoju. Sterowanie kierunkiem nawiewu jest więc bardzo przydatną opcją.

 

Kółka zamontowane w dolnej części – klimator jest dość dużym urządzeniem i swoje waży, zwłaszcza z pełnym zbiornikiem. Kółka umożliwiają wygodne i bezpieczne przesuwanie go. To niby drobiazg, ale jeśli mamy wybór, lepiej postawić na urządzenie z kółkami. Posiadają je m.in. klimatory przenośne na Eldom.eu.

Dodaj komentarz