Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej

uczniowie III LO mieli okazję wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy

 

Już po raz trzynasty uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego w Suwałkach mieli okazję wykazać się umiejętnością udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach i zdarzeniach. W czwartek (13.06) w hali Suwałki Arena odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy Przedmedycznej.

 

W czwartek na terenie hali sportowo-widowiskowej "Suwałki Arena" odbyły się Mistrzostwa Pierwszej Pomocy, organizowane przez Państwową Uczelnię Zawodową w Suwałkach, Studenckie Koło Naukowe Pro Medica i III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Alfreda Lityńskiego. 

- Te mistrzostwa to idea, która wylęgła się w szkole 15 lat temu dzięki uczennicy Marcie Wróblewskiej, która zainicjowało to przedsięwzięcie. Później miałam bardzo wielu chętnych uczniów, żeby to kontynuować i żeby to rozwijać. To wydarzenie jest istotą tego, czym powinniśmy się kierować, istotą naszego człowieczeństwa. To jak pomagać, komu, kiedy i w jaki sposób. Jak szybko i właściwie zareagować, jak działać w grupie. To wszystko jest naszym celem, aby pielęgnować to w naszych uczniach i rozwijać. Ta wiedza naprawdę się przydaje. Sama wychowałam kilku ratowników medycznych oraz lekarzy, więc jak najbardziej jest to idea, która się rozwija. Mało tego, moi uczniowie w swoich grupach, na przykład harcerskich, czy innych organizacji w których działają, także podejmują takie inicjatywy - mówiła Katarzyna Witkowska, nauczycielka III Liceum Ogólnokształcącego i doradca metodyczny Suwalskiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli. 

Uczniowie III LO mieli za zadanie przejść przez pięć przygotowanych stref na których pozoranci - studenci PUZ przygotowali im różne zdarzenia, od zasłabnięcia na siłowni, przez atak padaczki, po wypadek do którego doszło podczas wakacyjnego grilla. Uczestnicy musieli do każdej sytuacji podejść indywidualnie, wykazać się wiedzą, umiejętnością opatrywania ran, ale też ćwiczyli zachowanie zimnej krwi w stresowych sytuacjach. Przykładowo w jednej ze scenek podczas opatrywania rannego uczestnikom przeszkadzały ciekawskie starsze panie, które trzeba było umiejętnie usunąć z miejsca zdarzenia. 

- Uczestnicy rywalizowali zaliczając poszczególne stacje pozoracyjne. W tym roku motywem przewodnim są wakacje. Przygotowana została między innymi scenka na imprezie przy grillu, scenka przy basenie, scenka sportowa z udziałem zawodników Ślepska Malow Suwałki. W rywalizacji udział biorą uczniowie III Liceum Ogólnokształcącego, natomiast sędziowie, pozoranci oraz opiekunowie drużyn to studenci ratownictwa medycznego, pedagogiki i pielęgniarstwa - tłumaczyła dr Emilia Harasim- Piszczatowska, Prodziekan Wydziału Ochrony Zdrowia Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach.

Dodaj komentarz