"Pomnik wykonany, a pieniędzy nie ma"

pomnik Aleksandry Piłsudskiej nie zostanie odsłonięty w mieście 12. grudnia

 

- Zawiedli ci, którzy mieli pomóc i teraz jako samorząd mamy problem - mówił prezydent Suwałk odnośnie pomnika Aleksandry Piłsudskiej, który już na pewno nie zostanie odsłonięty w mieście 12. grudnia. 

 

Rok 2023 w Suwałkach, jak i w całym kraju jest Rokiem Aleksandry Piłsudskiej. Związane jest to z przypadającą 31 marca 2023 roku 60. rocznicą śmierci urodzonej w Suwałkach działaczki niepodległościowej i społecznej. Jednym z największych wydarzeń, a zarazem zwieńczeniem obchodów Roku A. Piłsudskiej w Suwałkach miało być odsłonięcie jej pomnika w dniu 12 grudnia, kiedy to przypadnie 141. rocznica jej urodzin.

 

Z propozycją budowy pomnika zwrócił się do Rady Miejskiej w Suwałkach Związek Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Ziemi Suwalskiej Towarzystwo Pamięci Józefa Piłsudskiego, a działania honorowym patronatem objął poseł Jarosław Zieliński, który w połowie października, na dwa miesiące przed oficjalnym odsłonięciem, zorganizował jego krótką prezentację. Sam pomnik został już bowiem wykonany jakiś czas temu, ale w miejscu w którym ma stanąć, czyli przy skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Hamerszmita, nie są prowadzone żadne prace. Na ostatniej sesji Rady Miasta zwrócił na to uwagę Marek Zborowski-Weychman, przewodniczący klubu Łączą nas Suwałki, dopytując, czy pomnik doczeka się odsłonięcia 12. grudnia. 

- Co z pomnikiem Aleksandry Piłsudskiej, który to mieliśmy niedługo odsłaniać, a na ustalonym miejscu nie widać żadnych prac. Zostały tylko dwa tygodnie do 12 grudnia, kiedy to mamy rocznicę i jakieś niepokojące głosy do nas docierają, więc proszę o ustosunkowanie się, czy ten pomnik na pewno stanie? 

Koszt budowy pomnika wraz z przebudową terenu ma wynieść około pół miliona złotych. Inwestycję finansuje Fundacja Polska360. Fundacja załatwia również wszystkie formalności, począwszy od projektu zagospodarowania otoczenia pomnika. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk przekazał, że pozwolenie na budowę pomnika zostało wydane 7. listopada i jest ono prawomocne. Problem w tym, że choć początkowo inicjatorzy zapewniali finansowanie inwestycji, teraz okazuje się, że nie ma komu za pomnik zapłacić.  

- Nie mam podpisanego porozumienia na temat realizacji tego przedsięwzięcia z inicjatorami, czyli Społecznym Komitetem budowy tego pomnika, piłsudczykami. Nie mam z tego powodu, że z finansowaniem tego przedsięwzięcia jest źle. Problem jest duży, bo pomnik przyjechał tutaj, a nie ma pieniędzy na uregulowanie faktury dla autora tego pomnika z tego co mi wiadomo. My jako Miasto zadeklarowaliśmy w uchwale, że wyasygnujemy kwotę 15. tysięcy złotych na zagospodarowanie otoczenia pomnika. Uchwała Rady Miejskiej jest i mówi ona właśnie o finansowaniu pomnika przez społeczny komitet piłsudczyków z naszym niewielkim udziałem. I jest problem. 12 grudnia rocznica urodzin Aleksandry Piłsudskiej, pomnik jest, można byłoby zorganizować uroczystość, natomiast nie pozwalają na to sprawy finansowe. Były jakieś obietnice, były ustalenia, a z tego co wiem to nie zostało spełnione. Pomnik wykonany, a pieniędzy nie ma na uregulowanie należności. Co z tym fantem zrobić nie wiem. Inicjatywa wyszła od piłsudczyków, natomiast problem jest taki, że przygotowane było porozumienie, można było podpisywać, tylko zabrakło najważniejszej rzeczy, źródeł finansowania. Myślę, że to około 400 tysięcy złotych - pomnik plus zagospodarowanie otoczenia. Musimy mieć wiarygodną informację od inicjatorów na jakim etapie jesteśmy. Trzeba powiedzieć wprost, że zawiedli ci, którzy mieli pomóc i teraz jako samorząd mamy problem, bo choć była to inicjatywa społeczna to mamy uchwałę Rady Miejskiej, organu stanowiącego. 12 grudnia na pewno pomnik nie zostanie odsłonięty, ale dobrze by było, żeby jednak w Suwałkach został. 

 

21 Komentarzy

Ciekawski lewak 2

30/11/2023

Brakuje tylko 400 tys.? Synu tej ziemi (nożycoręki) i fanie skompromitowanej przedwojennej  sanacji Pietkiewiczu, gdzie jest hajs na pomnik????  

jak nie mam pieniędzy to nie idę do sklepu tylko do roboty, a pomników to w ostatnim czasie nasza władza nastawiała aż nadto lepiej do służby zdrowia by dołożyli no ale z drugiej strony nie było by co odsłaniać i się lansować

Czesław? Miasto miało wyasygnować jedynie 15 tys. PLN i na to w mojej opinii miasto stać,  natomiast to "syn tej ziemi" i sanacyjni patrioci mieli sfinansować przedmiotową inwestycję ze swoich własnych środków i  działalności ich fundacji. Niech więc patrioci wyskakują z 400 tys. opłacą wykonawcę i po sprawie. Osobiście nie widzę powodu aby czyjeś trefne zobowiązania mieli pokrywać mieszkańcy (podatnicy).

 

To wszystko można podsumować jednym zdaniem. " Jest to opowieść o tym, jak Syn tej Ziemi ? sic. na plecach Piłsudskiej pomnik sobie w Suwałkach stawial". Zadbać musimy wspolnie tylko o to aby na otwarciu nie zabrakło konfieti i hawajskich klimatów.

ObserwatorRoman

30/11/2023

ten pomnik jest beznadziejny

Czymże Ola z Krzywej  (Gałaja) zasłużyła na zrobienie z niej takiego pośmiewiska?

Co za obciach! Autor! Autor!

Anonymous

01/12/2023

tą tablicę będą pilnować policjanci przez 24h na dobę. Wystarczy chwila nieuwagi a na tablicy będzie kloc! Na synu tej ziemi. 

A czymże zasłynęła ta pani , że trzeba stawiać pomniki ? Kochanką Piłsudskiego  była  i nic więcej.Katolikom to nie przeszkadza? Ot dokonała czynu, godnego upamiętnienia .

Syn tego księż…

02/12/2023

Bogdan Bezdziecki z Zieliniakiem i tym od piłsudzczyków płaćcie sobie za wasz pomnik z własnej kasy pisowcy!!!! Może po wyborach brak wam źródeł  finansowania z cudzych pieniędzy? Tak na marginesie, ten pomnik to szkaradztwo jakieś, marne dzieło za grubą kasę, a o napisach na tablicy lepiej nie mówić.

Tym sztucznym miłośnikom Piłsudskiego radziłbym przypomnieć sobie, co ich Patron i honor oficerski nakazywały zrobić w przypadku zaciągania długu bez pokrycia. Tak wiele po was się nie spodziewam i nie oczekuję. Tymczasem proszę zdjąć szare mundury, przestać pajacować niezasłużonymi dystynkcjami i powoływać się na honor, którego wam widać zabrakło. Chyba, że uregulujecie dług, najlepiej z własnych kieszeni. Dotyczy to też podwójnie honorowego patrona tej całej inicjatywy.

po co te komentarze,.., była umowa prawna czy nie , jak była to płać-jak nie płacisz to sąd, jak nie było umowy to porażka twórcy, który wierzy w bajki, że honorowi zapłacą.

 

Gdyby to było dzieło sztuki warto byłoby szukać pieniędzy. To jest niestety zwykła, tandetna figurka :(

Ciekawski lewak

04/12/2023

Dodane przez Xxx w odpowiedzi na

In vitro też bzdety i nie wiem dlaczego ja jako podatnik mam za to płacić? Z jakiej paki jak to skwitował jadem klasyk tfuu

Dodaj komentarz