Wyższe mandaty, punkty karne na dwa lata

Wchodzą w życie kolejne zmiany w przepisach dla kierowców

Punkty karne obowiązujące przez dwa lata, czy dwukrotnie wyższe mandaty w przypadku złamania przepisu z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od ostatniego wykroczenia - od 17. września wchodzą w życie kolejne zmiany w przepisach obowiązujących kierowców.

 

Od jutra wchodzą w życie kolejne zmiany w przepisach, będące następnym etapem nowelizacji przepisów przyjętych w zeszłym roku, w tym ustawy Prawo o ruchu drogowym. Pierwsza zmiana dotyczy punktów karnych. Obowiązywać będą przez dwa lata na koncie kierowców popełniających wykroczenia, a nie jak dotychczas przez rok. Zniesione zostają również szkolenia, po odbyciu których liczba punktów otrzymanych przez kierowcę ulegała zmniejszeniu.

 

Kolejną ważną zmianą są złamania przepisów z tej samej grupy w ciągu dwóch lat od ostatniego wykroczenia. Mandat drogowy będzie w tym przypadku dwukrotnie wyższy. Wykroczenia, które podlegać będą tak zwanej recydywie to: przekroczenie dopuszczalnej prędkości powyżej 31 km/h, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. Przykładowo, przekraczając prędkość o 31-40 km/h po raz pierwszy otrzymamy karę 800 złotych, a w przypadku recydywy 1600 zł.

 

Poza przekroczeniem prędkości nowy taryfikator zakłada, że podwójne karanie będzie dotyczyć innych obszarów ruchu. To na przykład nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu (pierwszy raz 1500 zł, recydywa 3000 zł), prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka (pierwszy raz 2500 zł,  recydywa 5000 zł, czy złamanie zakazu wyprzedzania (pierwszy raz 1000 zł, recydywa 2000 zł.

 

W przypadku szczególnie poważnych sytuacji policjant może skierować sprawę do rozpatrzenia przez sąd. W takim przypadku grzywna może wynieść nawet 30 000 złotych.

1 Komentarzy

kierowca

16/09/2022

Wszystko pięknie , ładnie tylko szkoda że te wszystkie przepisy nie dotyczą limuzyn rządowych ich kierowców jak i posłów a i oczywiście policjantów , cała ta śmietanka jest poza prawem a kierowcy zarabiający na chleb będą tracić uprawnienia i nie będzie komu chleba wozić.

Dodaj komentarz