Olej do amortyzatorów motocyklowych — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Olej do amortyzatorów motocyklowych — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

 

Kiedy sezon powoli chyli się ku końcowi, większość motocyklistów zaczyna planować prace serwisowe na długie zimowe wieczory spędzane w garażu. Jeśli w zeszłym roku nie zaglądałeś do zawieszenia lub miałeś bardzo intensywne lato, podczas którego przejechałeś kilkadziesiąt tysięcy kilometrów, koniecznie w tym roku wymień olej do amortyzatorów motocyklowych. W tym materiale omówimy olej do lag — jakie pełni funkcje w zawieszeniu, co ile należy go wymieniać oraz na jakie parametry warto zwrócić uwagę podczas zakupu. Na końcu zastanowimy się, jaki olej najlepiej sprawdzi się w twoim motocyklu.

 

Olej do amortyzatorów — za co odpowiada w zawieszeniu?

Zawieszenie odgrywa istotną rolę podczas jazdy na motocyklu — jeśli pracujący w nim olej lub jego podzespoły są zaniedbane, nie możesz liczyć na precyzyjne prowadzenie oraz komfortową i bezpieczną jazdę. Dlatego tak ważne jest, żeby olej wymieniać regularnie i stale kontrolować jego kondycję. Olej do amortyzatorów pełni kilka istotnych funkcji — odpowiada za smarowanie, czyszczenie (podczas pracy zawieszenia powstają liczne zanieczyszczenia, np. opiłki metali i osad z przepracowanego oleju) i chłodzenie elementów ruchomych. Oczywiście olej do amortyzatorów ma za zadanie również tłumić dobicie i odbicie zawiasu.

 

Olej do amortyzatorów motocyklowych — co ile wymieniać?

Olej w zawieszeniu zużywa się tak samo, jak każda inna ciecz w twoim motocyklu. Musisz pamiętać, że nie dzieje się to tylko podczas jazdy. W trakcie zimowania lub długich postojów w amortyzatorach pojawia się wilgoć, która następnie odkłada się w oleju pod postacią skroplonej wody. Oczywiście do oleju dostają się również zanieczyszczenia z zewnątrz, co również pogarsza jego właściwości. Dlatego regularna wymiana i serwis zawieszenia są tak istotne dla bezpiecznej i komfortowej jazdy na motocyklu. Rekomendujemy wymianę oleju co 2 lata lub 25 000 kilometrów. Oczywiście, jeśli używasz motocykla do jazdy po torach wyścigowych lub lubisz ostro zabawić się w terenie, to interwał wymiany znacząco się skróci.

 

Olej do lag — właściwości

Olej do amortyzatorów motocyklowych opisują dwa główne parametry — lepkość kinematyczna (cSt) i wskaźnik lepkości (VI; ang. viscosity index). Im wyższy współczynnik lepkości kinematycznej oleju, tym mniejsze tarcie będzie zachodziło między współpracującymi elementami. Warto zaznaczyć, że wyższy wskaźnik lepkości kinematycznej, a co za tym idzie mniejsze tarcie, nie oznacza, że mamy do czynienia z produktem lepszej klasy. Każde zawieszenie zostało opracowane z myślą o pracy na oleju o konkretnym wskaźniku lepkości kinematycznej, więc nie daj się zwieść obietnicą lepszego smarowania, a co za tym idzie wydajniejszego działania twojego zawieszenia. Podsumowując — jeśli nie jeździsz ekstremalnie (po torach wyścigowych i motocrossowych), a twoje zawieszenie ma oryginalną specyfikację, koniecznie stosuj się do zaleceń producenta podczas wyboru oleju do amortyzatorów motocyklowych. Jeśli zaleca olej 10W 50 lub 10W 30 dokładnie taki powinieneś umieścić w swoim koszyku.

 

Wskaźnik lepkości (VI) to zupełnie inna sprawa — im niższy, tym lepiej. Lepkość kinematyczna określana jest dla dwóch temperatur: 40 i 100 stopni Celsjusza. Różnicę pomiędzy specyfikacją oleju w tych dwóch skrajnych temperaturach opisuje właśnie wskaźnik lepkości. Im wskaźnik jest mniejszy, tym olej cechuje się mniejszą różnicą lepkości kinematycznej.  

 

Jaki olej do amortyzatorów motocyklowych wybrać? Porównanie mineralnego, półsyntetycznego i syntetycznego

Nie oszukujmy się — wybierając olej do amortyzatorów motocyklowych, najpierw patrzymy na jego rodzaj, a nie na specyfikację. Dyktuje to przede wszystkim cena. Mineralny jest najtańszy, następnie półsyntetyczny, a na końcu syntetyczny, który jest średnio dwa razy droższy od mineralnego. Różnice pomiędzy tymi 3 rodzajami oleju są ogromne — od produkcji, przez dodatki mineralne, do bazy olejowej. Jeśli nie masz ograniczonego budżetu, rekomendujemy zakup oleju syntetycznego — cechują go najlepsze właściwości, żywotność i jakość wykonania. Zależy ci na budżetowym rozwiązaniu? Wybierz olej mineralny lub syntetyczny od sprawdzonego producenta. Castrol, Motul i Liqui Moly to tylko kilka marek, którym możesz zaufać w ciemno.

 

Olej do amortyzatorów znajdziesz w I’M Inter Motors i na imready.eu

Olej do lag znajdziesz w I’M Inter Motors — największej sieci sklepów motocyklowych w Polsce — i na imready.eu. Duży wybór wszystkich rodzajów olejów do lag (mineralnych, półsyntetycznych i syntetycznych) pozwoli ci wybrać odpowiedni produkt, który spełni twoje oczekiwania i pozwoli zmieścić się w zaplanowanym budżecie. Rozbudowana oferta to nie wszystko. Czeka cię również szereg korzyści zakupowych — darmowa dostawa, bezpieczne płatności online i darmowy zwrot to dopiero początek. Odwiedź jeden z salonów stacjonarnych I’M Inter Motors — 35 punktów w całej Polsce! — lub wejdź na imready.eu i wybierz najlepszy olej do amortyzatorów.

 

Materiał powstał przy współpracy z partnerem Inter Motors

Dodaj komentarz