Marzec
8
niedziela
godzina:
10:00

XXI Suwalski Kaziuk

Wstęp wolny
data zakończenia:
Suwałki, ul. Patli i Witosa

 

Tradycyjny przedwielkanocny jarmark kaziukowy odbędzie się 8 marca. Suwalski Kaziuk symbolizuje nadejście wiosny, a stoiska rękodzielników i lokalnych twórców przyciągają setki odwiedzających. Nie zabraknie również muzyki i śpiewu. 

 

Niedziela, 8.03.2019, godz. 10.00-15.00
ul. Patli i Witosa

wstęp wolny

 

Kaziuk Suwalski, czyli „jarmark odpustowy w nowomiejskich realiach” wywodzi się ze wspólnej dla Polski i Litwy tradycji uczczenia Świętego Kazimierza, patrona Metropolii Wileńskiej i Wielkiego Księstwa Litewskiego, której Suwalszczyzna była częścią do 1795 r. Choć współczesny kiermasz ma charakter bardziej wielkomiejski, to mimo upływu czasu nie zatracił swego kolorytu. Podobnie jak w Wilnie, również w Suwałkach organizowany jest przy parafii pod wezwaniem św. Kazimierza Królewicza.

 

Tradycyjnie na kiermaszu można będzie kupić rękodzieło ludowe zarówno z Suwalszczyzny, jak i będące dziełem litewskich twórców, specjalnie na ten dzień zapraszanych do Suwałk. Ulice Patli i fragment ulicy Witosa w pobliżu kościoła św. Kazimierza Królewicza zapełnią się kolorowymi kramami, na których prezentowane będą oryginalne wyroby na każdy gust: od wzbudzających zachwyt urokliwych drobiazgów do prawdziwych dzieł sztuki, od tradycyjnych wyrobów rzemieślniczych z Suwalszczyzny i Litwy do współczesnego designu. Poza tym odwiedzających czeka prawdziwa feeria smaków: od domowym sposobem wypiekanych chlebów i mięsiwa, przez produkty mleczne, miody, zioła i słodycze, po lokalne piwa, nalewki i tradycyjny kwas chlebowy. Mało kto wychodzi bez pięknej wielkanocnej palmy, koszyka na święconkę, czy ręcznie rzeźbionych przyborów kuchennych oraz obowiązkowych pisanek.

 

Termin zgłoszeń upływa 26 lutego!
Dokumenty dla wystawców Kaziuka Suwalskiego 2020:

  • Regulamin przyjmowania zgłoszeń i prowadzenia handlu towarami komercyjnymi PDF >>
  • Karta zgłoszenia wystawcy komercyjnego – PDF >> | DOCX >>

Szczegółowych informacji udziela:

 

Kalendarium