Radni przyjęli harmonogram pracy aptek

Całodobowe dyżury aptek od sierpnia w Suwałkach

 

Od 1 sierpnia 2023 roku w Suwałkach funkcjonować mają całodobowe dyżury aptek - zdecydowali na ostatnim posiedzeniu suwalscy radni. 

 

Zgodnie z dotychczas obowiązującą uchwałą Rady Miejskiej z 2016 r. na terenie Suwałk całodobowo funkcjonuje jedna apteka znajdująca się w Szpitalu Wojewódzkim. Po wybuchu pandemii oraz w związku z pogarszającą się sytuacją gospodarczą całodobowa apteka w suwalskim szpitalu zaczęła ograniczać swoją działalność w porze nocnej co wzbudziło narzekanie wśród suwalczan oraz liczne interpelacje Radnych Rady Miejskiej. Samorząd, zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie może odstąpić od wyznaczania dyżurów aptek w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy. Dlatego też podczas majowego posiedzenia Komisji Spraw Społecznych i Bezpieczeństwa Rady Miejskiej Radni uznali, że nie można tego tematu dłużej przeciągać i zdecydowali o opracowaniu projektu Uchwały, która wprowadzi harmonogram prac wszystkich aptek na terenie Miasta Suwałki.

 

W środę na sesji Rady Miasta radni większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie określenia rozkładu godzin pracy aptek ogólnodostępnych na terenie Miasta Suwałki na 2023 rok. Zafunkcjonuje on od 1. sierpnia i będzie ważny do końca bieżącego roku.

 

Przeciwny takiemu rozwiązaniu był Jarosław Mateuszuk, farmaceuta i wiceprezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Białymstoku. Zwrócił on uwagę, że zgodnie z umową dzierżawy na pomieszczenia tej apteki, podmiot prowadzący aptekę zobowiązał się do prowadzenia jej całodobowo.

- Nie jest dotrzymany warunek umowy dzierżawy. Urzędowy rejestr aptek określa warunki zezwolenia, czyli warunki prowadzenia apteki. W tym rejestrze na dzień dzisiejszy apteka przy ulicy Szpitalnej 60 jest apteką całodobową. Obowiązuje umowa, a apteka tego nie wykonuje. Obowiązuje umowa z Narodowym Funduszem Zdrowia w sprawie refundacji leków przez całą dobę. Apteka tego nie dotrzymuje. To są fakty, które mają umocowanie prawne. Dostaliśmy dzisiaj pismo od Wojewódzkiego Inspektora Farmaceutycznego, które mówi, że apteka nie dokonała zmian w rejestrze aptek w zakresie godzin pracy. Było wprawdzie powiadomienie, że w porozumieniu z władzami miasta w roku 2020 apteka  będzie pracować do godziny 22.00 w trybie otwartym, a po tej godzinie do godziny 7.00 w trybie wezwania na telefon. Moim zadaniem jest obrona interesów farmaceutów, ale dziś występuje przeciw farmaceucie. Uważam, że należy zdyscyplinować podmiot prowadzący aptekę do tego, aby wykonywał swoje obowiązki, do których się zobowiązał - mówił Mateuszuk. 

- Mówimy o realizacji obligatoryjnych zadań wynikających z uchwały Rady Miejskiej. Ja słyszałem kierowane w moją stronę argumenty właścicieli suwalskich aptek, że nawet jak podejmiemy uchwałę, to oni i tak nie będą dyżurowali - skomentował wypowiedź przedmówcy Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. 

- Panie prezesie, to jak to jest. Mówi pan, żeby apteka na szpitalnej prawo respektowała, a inna apteki mówi, że nawet jak uchwalimy, to respektować prawa miejscowego nie będzie. Uważam, że powinniśmy tę uchwałę podjąć. Oczekujemy na zmianę zasad utrzymywania nocnych dyżurów od kilku lat. Prawo się niestety nie zmienia. Mamy tylko wiedzę na temat projektów, które chyba nie zostały jeszcze złożone do procedowania w parlamencie. Dlatego też my przygotowaliśmy projekt z dyżurami tylko do końca bieżącego roku. Być może parlament uchwali nowe przepisy i w przyszłym roku będzie można to wszystko skorygować. 

 

9 Komentarzy

Jam ci

29/06/2023

Rada miasta: - Macie prowadzić apteki nocą
Aptekarze: - Nie otworzymy, i co nam zrobicie ?

Coś jest na rzeczy , że pan Rynkiewicz broni apteki , która nie wywiązuje się z umowy.Należy ludziom zapłacić za pracę , jak się chce zapewnić opiekę medyczną mieszkańcom. Są pieniądze na bieg w szpilkach , odlotowe Suwalki,blus festiwal itp. Może trzeba zaciągnąć jeszcze większy kredyt i zapłacić za pracę w nocy i święta. Czy uczestnicy sesji Rady Miejskiej obradują społecznie?

Wszyscy w Urzędzie Miejskim pracują charytatywnie , do czego nas się zmusza!!! Całą pandemię jak my pracowaliśmy , Urząd Miasta był zamknięty i każdy pracownik otrzymywał wynagrodzenie na konto .Oczywiście z naszych podatków, które są coraz wyższe.

Adrian

03/07/2023

Dodane przez Aptekarka w odpowiedzi na

Nie pan Renkiewicz ustala zasady.
Ustawę uchwalił Sejm.
Może tam skieruje pani swoje żale.
Budżet miasta nie może finansować prywatnych podmiotów.

Jak się nie podoba, można zostać urzędnikiem a nawet kandydować w wyborach.

aptekarka

04/07/2023

Dodane przez Adrian w odpowiedzi na

Buta i arogancja urzędników nie zna  granic !!! Za kogo pan się uważa , dzięki nam przedsiębiorcom pan ma ciepłą posadkę i inni urzędnicy UM. Nie jesteście nam w stanie zapłacić ,to nie zmuszajcie nas do darmowej pracy, tyle w temacie.

Brak szacunku dla swoich pracodawców.

Aptekarka

30/06/2023

Panie Rynkiewicz „oni” nie będą pracować społecznie .Za prace w nocy i święta „im” trzeba zapłacić . Czy na sesji Rady Miasta  ustalono za ile „oni „ będą pracować?Czy pan za posiedzenie Rady Miasta nie otrzymuje gaży ?

Aptekarka

30/06/2023

Panie Rynkiewicz „oni” nie będą pracować społecznie .Za prace w nocy i święta „im” trzeba zapłacić . Czy na sesji Rady Miasta  ustalono za ile „oni „ będą pracować?Czy pan za posiedzenie Rady Miasta nie otrzymuje gaży ?

Dodaj komentarz