Święto Niepodległości w Suwałkach

102. Rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W Suwałkach, tak jak w całym kraju 11. listopada odbywają się obchody Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku mają one jednak zupełnie inny niż dotychczas wymiar.

 

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych. Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką, cierpieniem i wysiłkiem wielu pokoleń Polek i Polaków – nasz kraj odzyskał suwerenność. W związku z pandemią koronawirusa i związanymi z nią obostrzeniami w tym roku nie była możliwa organizacja obchodów Święta Niepodległości w sposób do jakiego przywykliśmy. I choć nie było typowych uroczystości z udziałem władz miasta, kombatantów i mieszkańców to suwalczanie znaleźli inne sposoby, aby świętować 102. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

Młodzi mieszkańcy Suwałk, którzy od lat organizowali tego dnia Młodzieżowy Marsz Niepodległości, z powodu sytuacji pandemicznej przekształcili go w Suwalski Rajd Niepodległości. Ponad sto samochodów, motocykliści i rowerzyści przejechali wspólnie ulicami miasta z wywieszonymi biało-czerwonymi flagami. Patriotyczny przejazd rozpoczął się na Północy Suwałk, przejechał m.in ulicami Reja, E. Plater i Zarzecze, gdzie zebrani zaparkowali na przy stadionowym parkingu, wysiedli ze swych aut i wspólnie odśpiewali Hymn Narodowy. Osoby chętne indywidualnie zapalały też znicze na grobach bohaterów na pobliskim cmentarzu parafialnym.

 

Nieliczna grupa mieszkańców wzięła też udział w Suwalskim Marszu Niepodległości i Wolności 2020. Zebrani wyruszyli z placu im. Marii Konopnickiej i z flagami przeszli w spokojnym marszu ulicami miasta. - 11 listopada to data, która zobowiązuje nas wszystkich do okazania swojej aprobaty zasadom opartym na wolności, niepodległości i patriotyzmie. Zobowiązuje i obliguje nas także do wyrażenia swojego zdania i manifestacji przeciw siłom, które dążą do ograniczenia swobód obywatelskich i społecznych - przekazali organizatorzy.

 

Natomiast Władze Suwałk złożyły wieńce pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej na cmentarzu przy ul. Bakałarzewskiej oraz pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Odprawiona została również msza święta.

 


 


 

6 Komentarzy

Pytanie do prezydenta Suwałk,co sie stalo ze nie ma na ulicach flag narodowych ,nie tylko maszeruje sie z kobietami,ale nalezy przejechac sie po miescie i zobaczyc ze brakuje flag na ulicach ,wstyd widac jaki z niego patriota 

Ludzie, którzy siedzą  w pierwszych ławach w kościele a jednocześnie inicjują lub popierają proaborcyjne marsze, co stoi w całkowitej sprzeczności z fundamentami wiary i nauki kościoła. Czy ktoś taki może spojrzeć w lustro bez odruchu wymiotnego? Jak  bardzo można się zeszmacić dla doraźnego politycznego interesu.

Co ma piernik do wiatraka. Chodzimy całą rodziną do kościoła a jesteśmy przeciwni jakimkolwiek regulacjom prawnym dot. aborcji.

xxx

12/11/2020

Dodane przez strzała w odpowiedzi na

A piernik do wiatraka ma to że, " Pan daje śmierć i życie,....", oprócz chodzenia warto by też wiedzieć po co się chodzi.

Suwalczanka

12/11/2020

Dodane przez strzała w odpowiedzi na

A właśnie ma. Bo gdyby Pani nie tylko "chodziła" do kościoła a  swoją wiarę bardziej pogłębiła, to by znała piąte przykazanie Boże - nie zabijaj! i Pana Boga by nie poprawiała.

Dodaj komentarz