8 firm przedstawi koncepcję nowej biblioteki w Suwałkach

Koncepcja nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach

Dziewięć firm przystąpiło do konkursu na opracowanie koncepcji nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach, a ostatecznie osiem z nich przedstawi swoje propozycje, które następnie oceni sąd konkursowy. 

 

Po nierozstrzygnięciu pierwszego konkursu na koncepcję nowej siedziby Biblioteki Publicznej im. Marii Konopnickiej w Suwałkach postanowiono by ponowić ogłoszenie i spróbować wybrać firmę, która opracuje wygląd tego nowego obiektu - czyli nowoczesnej medioteki. Do konkursu przystąpiło 9 pracowni, a ostatecznie 8 z nich zaproszono do złożenia swoich koncepcji. Mają na to czas do 1 sierpnia 2022r. Potem prace ponownie oceni sąd konkursowy.

- Do konkursu przystąpiły zarówno te biura architektoniczne, które brały już udział w 1 edycji jak i zupełnie nowe. Dlatego też liczymy na inne spojrzenie na nasze plany. Mam nadzieję, że tym razem uda się rozstrzygnąć konkurs i zawrzeć umowę na zaprojektowanie nowej siedziby biblioteki – informuje Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

W mediotece znajdą się nie tylko książki, ale również czytelnia multimedialna, stanowiska komputerowe, sala konferencyjna, przestrzeń dla dzieci, pracownie plastyczne i językowe. Nowa biblioteka – jeśli dojdzie do jej realizacji – powstanie w rozwidleniu ulic: M. Reja i gen. K. Pułaskiego. Budynek będzie miał blisko 3000m2. Koncepcja musi zakładać że koszt budowy medioteki nie przekroczy kwoty 30 mln zł. Środki na budowę obiektu miałyby pochodzić z perspektywy Unii Europejskiej na lata 2021-2027.
Konkurs na opracowanie koncepcji jest pierwszym krokiem do rozpoczęcia prac nad powstaniem tego obiektu. W przypadku rozstrzygnięcia konkursu Władze Suwałk planują podpisać umowę na opracowanie dokumentacji technicznej. 

W konkursie przewidziano oczywiście nagrody:

  • I nagroda: 30 000 zł brutto (trzydzieści tysięcy złotych) oraz zaproszenie do negocjacji w postępowaniu o udzielnie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji, projektowo – kosztorysowej będącej szczegółowym opracowaniem pracy konkursowej,
  • II nagroda: 15 000 zł brutto (piętnaście tysięcy złotych),
  • III nagroda: 10.000 zł brutto (dziesięć tysięcy złotych),
  • wyróżnienie: 5 000 zł brutto (pięć tysięcy złotych).

 

 

Foto: Jedna z ocenianych prac podczas 1. edycji konkursu. 

9 Komentarzy

W dobie internetu fajnie by było, gdyby można było mieć dostęp on-line do zasobów biblioteki. Oczywiście może być za drobną opłatą. Przykładem biblioteki on-line jest polona.pl (za darmo).

Wojtek

16/04/2022

Szanowni Państwo:

Dajcie sobie spokój z biblioteką.

Niech Pan Prezydent zajdzie tam i przekona się, więcej jest personelu, czy korzystających?

Personelu, to oczywiste.

Nowa biblioteka w Suwałkach jest rozrzutnością. Jeszcze nie teraz.

Czy Panu Prezydentowi przybędzie sławy i zasług w oczach suwalczan jeśli stworzy jeszcze jeden potężny budynek, kosztowny w budowie i utrzymaniu.

Panie Prezydencie i Wy, Radni: otwórzcie oczy!

Nie idą, a już nadeszły trudne czasy i trzeba zacisnąć pasa, by je przetrwać.

OPRZYTOMNIEJCIE!!!!

Po co w bibliotece pracownia plastyczna i językowa. Zajęcia dla dzieci są w SOK-u. Na Noniewicza również jest Ośrodek Kultury - po co następny niewykorzystany budynek. Sala sportowa jest zajęta przez osoby z Ukrainy, ale to chyba OKRES PRZEJŚCIOWY. Proszę nie budować kolejnej sali sportowej czy Arena, bo jedną salę zajeli uchodzcy. Trzeba w pierwszej kolejności zabezpieczyć ich pobyt, wyżywienie, zakwaterowanie.

Kiedy ostatnio byłaś w bibliotece? Panie w niej pracujące proponują do wyboru najczęściej romans lub lekturę szkolną? Po co w tym przypadku bibliotece inne książki? Jeżeli lubisz 20 razy czytać ten sam romans to poszukaj go w księgarni lub antykwariacie.

Justyna

19/04/2022

Świetny pomysł!! Jako studentka tylko i wyłącznie mogłam sie skupić ucząc sie w bibliotece!! Lepiej wydać pieniądze na bibliotekę niż rondo czy kolejny betonowy plan!!

Zimny kloc

20/04/2022

To cala kasa pójdzie na budynek. A księgozbiór tylko przeniosą z Emili Plater. Moim zdaniem powinno byc wiecej sal w stylu midi centrum. Taki mały Kopernik. Eksperymenty, klocki, programowanie, druk 3d, okulary vr. Dzieci zdolnych plastycznie jest niewiele wiec sale w soku wystarczą. No i najważniejsze. Porządna , cicha, wygodna czytelnia otwarta do 21. I nie tylko biurka, ale fotele, kanapy, szezlongi. Tylko kto to wybuduje przy takich cenach. Znajoma w październiku płaciła prawie 6zl za kg stali a teraz jest po 8,6zl. Szalenstwo. Jak biuro projektowe zrobi kosztorys to oczy wyjda z orbit.I nie ma co sie spodziewać szybkiego spadku. Do tego ekipy maja wakaty

Dodaj komentarz