"Platforma Obywatelska będzie silniejsza" - wywiad z Jackiem Niedźwiedzkim

"Platforma Obywatelska będzie silniejsza" - wywiad z Jackiem Niedźwiedzkim

O kondycji Platformy Obywatelskiej na Suwalszczyźnie, pracy w samorządzie i potrzebach suwalczan rozmawiamy z Jackiem Niedźwiedzkim, wiceprzewodniczącym struktur wojewódzkich PO w regionie podlaskim, szefem powiatowych struktur PO w powiecie suwalskim, wiceprzewodniczącym Rady Miasta Suwałki oraz dyrektorem biura europosła Tomasza Frankowskiego.

 

Jak określiłby Pan kondycję Platformy Obywatelskiej w Suwałkach i na Suwalszczyźnie? Ostatnie lata trudno nazwać łaskawymi. PO straciło mandat poselski z Suwałk, kandydat PO na prezydenta miasta nie uzyskał nawet 2 % głosów, Koalicja Obywatelska zdobyła raptem 2 mandaty w Radzie Miejskiej.

 

Przewodniczącym struktur PO w powiecie suwalskim zostałem wybrany tuż po wyborach do Sejmu i Senatu w  2019 roku, ale oczywiście wcześniej jako członek PO w Suwałkach biorę również odpowiedzialność za wcześniejsze powodzenia i niepowodzenia. Wracając do Pańskiego pytania to w wyborach do Sejmu nasza kandydatka zdobyła 11,312 tys. głosów i było to więcej o 1,486 tys. więcej niż w wyborach w 2015 roku, niestety nie wystarczyło to do objęcia mandatu poselskiego. Natomiast w wyborach samorządowych 2019 zachowaliśmy ten sam wynik co w poprzednich latach i zdobyliśmy dwa mandaty do Rady Miejskiej w Suwałkach. Przypominam również, że Anna Naszkiewicz została wybrana na Radną do Sejmiku Województwa. Uważam jednak, że Platformę Obywatelską stać na lepszy wynik i zdobycie większej ilości mandatów, ale to zależeć będzie tylko od dobrych kandydatów na listach wyborczych a przede wszystkim na naszej ciężkiej pracy, aby pokazać naszym mieszkańcom, że warto na nas stawiać. Natomiast co dotyczy wyniku naszego kandydata na Prezydenta Suwałk to uważam, że Platforma Obywatelska powinna już w poprzednich wyborach dążyć do wybrania wspólnego kandydata, niestety tak się nie stało i wynik był delikatnie mówiąc słaby.  Co mogą przynieść następne wybory samorządowe w 2023 roku, jakie będą koalicje? Czy tym razem będzie wspólny kandydat na Prezydenta? O tym jeszcze za wcześnie mówić, ale mogę obiecać naszym wyborcom, że  Platforma Obywatelska będzie silniejsza i liczniej reprezentowana w samorządach.

 

Kiedy w grudniu w Suwałkach nie odbył się żaden protest ws. lex TVN szefowa miejskich struktur wyjaśniała, że PO nie organizowało pikiety, aby nie spotkać się z zarzutem zbijania kapitału politycznego i że to zwykle KOD organizował pikiety. Nie sądzi Pan, że na takim podejściu PO traci?

 

Rozumiem i mam pełną świadomość tego, że mieszkańcy Polski, widzą w naszym ugrupowaniu lidera opozycji, partię która może zmienić tą złą i niekompetentną władzę. Do mnie również zwrócono się z apelem o organizację w naszym mieście drugiej manifestacji  w obronie TVN (pierwszą pod biurem PIS zorganizowali Młodzi Demokraci Suwałki). Chciałbym jednak przypomnieć, że wcześniej Platforma Obywatelska w Suwałkach nie organizowała strajków, manifestacji np. Strajku Kobiet, TVN lex i innych protestów. Organizacją tych sprzeciwów zajmował się np. KOD lub kilka razy zorganizowało Stowarzyszenie Młodzi Demokraci Suwałki, lub też ruchy oddolne, zawiązywane np. na forach internetowych. Moim zdaniem protesty zorganizowane przez ruchy oddolne, ludzi niezadowolonych z aktualnej sytuacji w kraju, przynoszą lepszy wydźwięk, bo nie spotykają się jak to mówią nasi oponenci ,, protestach politycznych’’ lub ,, partyjnym spędzie członków platformy’’. Oczywiście członkowie PO w Suwałkach brali bezpośredni udział w tych strajkach, staraliśmy się pomagać w organizacji, nasze biuro przy ul. Kościuszki 76 podczas protestów (organizowanych przez Młodych Demokratów) pełniło funkcję centrum logistycznego np. w kontaktowaniu z ludźmi, przekazywaniu informacji kiedy i gdzie mam się odbyć protest). 

 

Nadmienię również, że 10.10.2021,Platforma Obywatelska Suwałki organizowała wyjazd na wielką manifestację w w obronie Polski w UE, która odbyła się w Warszawie. W wyjeździe tym uczestniczyli nie tylko członkowie PO, ale i mieszkańcy Suwałk i okolic.

 

Swego czasu aktywna była miejscowa młodzieżówka PO. Jak jest teraz?

 

Nadal Młodzi Demokraci Suwałki są bardzo aktywni, również u nich odbyły się wybory władz, w których Przewodniczącym został Filip Olszewski. Filip w tej chwili jest również w Zarządzie PO Powiatu Suwalskiego oraz Delegatem na Krajowy Kongres PO. Na ten moment  Młodzi Demokraci z Europejską Partią Ludową i z pomocą Platformy Obywatelską Suwałki w dniach 25 – 27 lutego organizują -  Zimową Szkołę -  Suwałki 2022. To czterodniowe wydarzenie, skierowane do młodych, aktywnych ludzi, którzy zainteresowani są wartościami takimi jak demokracja, integracja europejska, społeczeństwo obywatelskie, wolny rynek, czy prawa człowieka. Inicjatywa przede wszystkim ma być okazją do poszerzenia kompetencji i wiedzy uczestników. Program przewiduje 2 dni wypełnione debatami i warsztatami z udziałem ekspertów ze świata polityki, mediów, instytucji europejskich czy uniwersyteckiego.  Przyjazd zapowiedziało 100 członków Młodych Demokratów z całej Polski oraz zaproszeni goście, a wśród nich:

 

  • Posłowie: Barbara Nowacka, Agnieszka Pomaska, Marta Golbik, Dariusz Joński, Michał Szczerba, Marcin Kierwiński, Robert Tyszkiewicz, Krzysztof Truskolaski.
  • Europosłowie: Ewa Kopacz, Jan Olbrycht, Tomasz Frankowski, Piotr Borys
  • Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Gdańska,
  • Rafał Trzaskowski -Prezydent Warszawy
  • Jacek Sutryk – Prezydent Wrocławia
  • Krzysztof Żuk – Prezydent Lublina
  • Tadeusz Truskolaski – Prezydent Białegostoku
  • Konrad Fiołek – Prezydent Rzeszowa

 

Cieszę się, że  to w Suwałkach organizowana jest tak duża konferencja i  jest to w jakiś sposób docenienie naszych struktur a w szczególności Stowarzyszenia Młodzi Demokraci Suwałkich.

 

Czy myślicie o nadchodzących wyborach samorządowych? Macie plan? Kandydatów? Kandydata na prezydenta Suwałk? O jaki mandat będzie zabiegał Jacek Niedźwiedzki?

 

Wydaje mi się, że za wcześniej jeszcze mówić o kandydatach na radnych miejskich, sejmiku województwa czy kandydacie na Prezydenta Suwałk. W odpowiednim czasie decyzje te podejmować będą członkowie PO w Suwałkach na których czele stoi Przewodnicząca Anna Naszkiewicz oraz członkowie Powiatu suwalskiego, struktury której ja przewodniczę. Ostateczne zatwierdzenie kandydatów, miejsc na listach i zawieranych koalicjach, podejmie Zarząd Regionu Województwa Podlaskiego Platformy Obywatelskiej, w której pełnię funkcję wiceprzewodniczącego i dlatego jestem pewien, że nasze ,,suwalskie listy kandydatów’’ będą  w 100% zatwierdzone.

 

A co do pytania o jaki mandat ubiegać się będzie Jacek Niedźwiedzki hmm... to o tym również zdecydują członkowie naszych struktur i ich wybór uszanuję

 

Czy biuro poselskie eurodeputowanego Tomasza Frankowskiego cieszy się zainteresowaniem? Z jakimi sprawami przychodzą interesanci?

 

Biuro działa przez cały tydzień, mieszkańcy regionu zwracają się z różnymi sprawami i problemami. Zgłaszają się z prośbą o napisanie wszelakich pism urzędowych, pomoc w wyjaśnieniu spraw w urzędach w miastach, których są mieszkańcami, czy też przychodzą porozmawiać na różne tematy np. spraw polityki bieżącej, pandemii. Odwiedzają nas również osoby samotne, które chcą po prostu tylko porozmawiać z drugą osobą i myślę, że to jest najprzyjemniejsze w pracy pracownika biura poselskiego, dające dużą satysfakcję, szczególnie w czasach gdzie polityka nie należy do przyjemnych spraw.

 

Czuje się Pan spełniony jako radny? Kiedy przegląda się profil FB radnego Jacka Niedźwiedzkiego, są tam posty głównie o tematyce ogólnokrajowej. Jak jest z pracą samorządową? To trudne, ale jaką ocenę wystawiłby Pan sam sobie?

 

Hmm... pytanie brzmi jakbym już zakończył już swoją misję jako radny miejski, ale odpowiadając na to pytanie to odpowiem, że moja misja zakończy się wraz końcem tej kadencji czyli na jesień 2023 roku i to mieszkańcy Suwałk, moi wyborcy zweryfikują w następnych wyborach czy spełniłem ich oczekiwania jako radny, czy nie spełniłem, a  może przybędzie mi nowych wyborców z czego będę bardzo zadowolony. Mogę tylko powiedzieć i stwierdzić, że wykonuję swoje obowiązki rajcy miejskiego sumiennie i z pełnym zaangażowaniem. Jednak, jeżeli będę startował w kolejnych wyborach, to już o tym będą decydować wyborcy i oni mnie zweryfikują.

 

Czego wg Pana najbardziej potrzebują teraz Suwałki, suwalczanie?

 

Myślę, że tego samego jakie mają mieszkańcy całej Polski czyli życzą sobie zahamowania wzrostu cen energii, art. spożywczych i paliwa. Spokojnego życia w zdrowiu, bez martwienia się czy wystarczy na opłaty, leki i jedzenie. Suwałki natomiast, powiem tu jako radny, życzą na pewno tego, aby rząd PIS nie odbierał kompetencji,  nie komplikował prawa i  systemu podatkowego. Myślę, że samorządy w tym i nasze miasto potrafią i wiedzą jak gospodarować  finansami, jak dbać o rozwój miasta i jego obywateli, i żeby nie utrudniać tego wypuszczając co chwile jakieś bzdurne i nieprzemyślane ustawy. Przykładem tego niech będzie ,,POLSKI ŁAD’’ słynny ze swej ułomności, zawierający błędy, o których się co chwilę dowiadujemy, a po którego wdrożeniu  Suwałki są uboższe w swoim budżecie o 21 mln złotych.

 

Spróbujmy wytypować wyniki. Ile mandatów w 2023 w suwalskiej Radzie Miejskiej zdobędzie PO?

 

Pozwoli Pan Redaktor, że nie będę bawić się we wróżkę i typował wyników wyborów, bo to jest wróżenie z fusów.  Na pewno staramy się ciężko pracować i robimy wszystko aby przekonać wyborców, żeby podczas najbliższych wyborów do Sejmu i Senatu oraz  wyborów samorządowych postawili na kandydata z Platformy Obywatelskiej.

 

Dziękujemy za rozmowę. 

11 Komentarzy

gość

21/02/2022

Panie Niedźwiecki, jako radny nie robisz nic. Zajmujesz się politykierką. Jesteście tylko przystawką dla ludzi Renkiewicza. Po co na was głosować jeśli można na Renkiewicza i jego klikę. Jesteś Pan młody człowiek, a wspierasz tę czerwoną suwalską ośmiornicę. Rwiecie się do stołków, myślicie że są już na wyciągnięcie ręki, ale możecie się mocno zdziwić i oby tak się stało. 

Wasz pożal się panie program oferuje modnie teraz mówiąc "0 złotych".Odnośnie podejście do społeczeństwa polecam Wikipedia:Afera podsłuchowa-lista podsłuchanych i opublikowanych nagrań.Cóż lata mijają ,a u was nic się nie zmienia.Jest pan osobą publiczną to może pan odpowie?Byliście w 2015 za jak najszybszym wprowadzeniem Euro do Polski,jakby to wpłynęło na kondycję finansową Polaków?(patrz na Litwę).Czy pana zdaniem powinniśmy wpuszczać wszystkich emigrantów z Białorusi,bez względu,że atakują naszych funkcjonariuszy i żołnierzy?Co pan sądzi ,o zakazie Trzaskowskiego na przejście Marszu niepodległości w Warszawie,a jednocześnie jego uczestnictwo w marszach LGBT,jego wypowiedziach o Nord Stream 2 i zamknięciu Turowa?Dlaczego wasze ugrupowanie chce likwidacji CBA,IPN-u i delegalizacji związków zawodowych?(słowa pana Schetyna na jednej konwencji waszej partii).Ludzie mający zdrowy rozsądek znają odpowiedzi ,a u was wiadomo im gorzej dla Polski tym lepiej dla...,niech każdy sam sobie odpowie.Pozdrawiam.

Ciekawski lewak

22/02/2022

... a nie lepiej zajść do biura platformy (ewentualnie zadzwonić) i po prostu zadać te pytania Panu Niedźwiedzkiemu? Tak tylko pytam....czy nie łatwiej....no i jeszcze takie pytanie mnie nurtuje, czy słynną miskę ryżu  - to taka potrawa serwowana Polakom przez kłamcę Morawieckiego - je Pan łyżką, widelcem czy tradycyjnie bambusowymi pałeczkami?

Ciekawski Lewak

22/02/2022

Dodane przez Ciekawski lewak w odpowiedzi na

....a tu taka ciekawostka, import węgla z Rosji w milionach ton: 2015 r. - 4,9/ 2016 r. - 5,2/ 2017 r.- 8,6/ 2018 r. - 12!!!/2019 r. - 11/ 2020 r. - 9,45/ 2021-12,4!!!, nie będę pisał jak sytuacja ma się z handlem z Białorusią, bo tam dane są wręcz porażające......warto poczytać co towarzysze z PiSu mówili na temat importu węgla z Rosji przed wyborami w 2015 roku, ciekawa lektura, polecam.

 

 

Czego oni tu do Suwałk?!?!Na Kamczatkę niech jadą       i nie wracają.

Ryżem można by wyżywić całą ludzkość.A ty możesz łykać szczaw i mirabelki, dla ciebie ryżu nie będzie.

ANTONI I MISIEK

23/02/2022

szkoda ze Antek z Miskiem nie przyjada dwuch wybitnie uzdolnionych im.....cyli 

mieszkaniec

23/02/2022

Hołota postsolidarnościowa pod trybunał.Jedni w białych rękawiczkach, obecni oficjalnie bo konkurenci kradli a uczciwi Polacy płacą i płacza.

Po komentarzach wnioskuje, ze trwa "szermierka" pomiedzy po i pis.

Jedni i drudzy siebie warci.

Dodaj komentarz